Kaçak akaryakıtta vergi kaybı Atatürk Barajı'na bedel

  • Giriş : 24.09.2007 / 23:18:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:29:25

Emniyet’e göre 2007’nin ilk 6 ayında ele geçirilen 4.2 milyon litre kaçak akaryakıtın vergi kaybı 5 milyar dolar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayıp, Atatürk Barajı'nın maliyetinin 1 milyar dolar üzerinde

Emnİyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, kaçak akaryakıtın ilk 6 aydaki vergi kaybı 5 milyar dolar. Polis sorumluluk bölgesinde 2006'da ele geçirilen kaçak akaryakıt 2 milyon 201 bin 993 litre olarak açıklandı. Etkili mücadeleye rağmen kaçağın 2007'nin ilk 6 ayında yüzde 100 artarak 4 milyon 28 bin 768 litreye çıktığı öğrenildi. Bu rakamın yıl sonunda 10 milyon litreyi bulmasından endişe ediliyor. KDV ve ÖTV ile birlikte kaçak akaryakıttan 2007'de vergi kaybının 10 milyar doları bulacağı öngörülüyor.

SİGARA İLE 20 MİLYAR $

TÜRKİYE'NİN en büyük barajlarından Atatürk Barajı'nın 4 milyar dolara mal olduğu dikkate alındığında kaçırılan vergilerin Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı'nın bile maliyetinin 1 milyar dolar üzerinde olduğu ortaya çıkıyor. Emniyet verilerine göre kaçak sigara ve içki de akaryakıt kadar vergi kaybı getiriyor. Yılın ilk 6 ayında ele geçirilen sigara miktarının 6 milyon paket, içkinin ise 85 bin şişe olduğu belirtiliyor. Kaçak sigara ve içki ile birlikte vergi kaybının yıllık 20 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Altı ayda 8 bin operasyon yapıldı

KAÇAKÇILIKLA Mücadele Kanunu'nda yapılan değişiklikler ve İçişleri Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu arasında yapılan protokole rağmen yurda kaçak giren akaryakıt, sigara ve içki miktarlarında yüzde 100'e yakın bir artış olduğu belirtiliyor. Rapora göre, kaçakçılıkla mücadelede, il emniyet müdürlükleri bünyesinde kurulan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı Mali Büro Amirlik'leri tarafından yılın ilk 6 ayında 8 bin 210 operasyon yapıldı. Operasyonlarda 16 bin 995 şüpheli gözlem altına alınarak haklarında yasal inceleme yapıldı.

Gıda ithalatı enflasyonu körüklüyor

TÜRKİYE Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, yakın zamana kadar enflasyonu düşürmenin ve gıda fiyatlarını aşağı çekmenin bir aracı olarak gösterilen ithalatın gıda enflasyonunu körükler hale geldiğini ifade etti. Geçen 12 ay içinde buğday fiyatlarının uluslararası piyasalarda yüzde 112 arttığına dikkat çeken Yetkin, buğday ve mısırdaki artışın yalnız ekmek fiyatlarına değil, et, tavuk ve süt maliyetlerine de yansımasının beklendiğini kaydetti. Yetkin, ithal mısırda fiyat artışının yüzde 70, kuru fasulyede ise yüzde 60 olduğuna işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious