Kaçak bina'ya hapis cezası

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Yıldırım Belediyesi kaçak yapılaşmayla mücadelesini yoğun bir şekilde sürdürürken, uyarılara karşın ilçede kaçak inşaat yapan ve haklarında yasal işlem başlatılan iki kişi daha hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa 9. Asliye Ceza Mahkemesi Değirmenönü Mahallesi Dınar Sokak'ta kaçak inşaat yapan Adem Atalar'ı 1 yıl 8 ay, Bursa 14. Asliye Mahkemesi de Değirmenönü Mahallesi'nde 11. Sokak'ta kaçak inşaat yapan Osman Kasal'ı 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yeni Türk Ceza Kanunu'nun kaçak yapılaşma ile ilgili hükümlerinin yürürlüğe girmesinin ardından, belediyelerin kaçak yapı sahipleri hakkında açtıkları davalar sonuçlanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Yıldırım Belediyesi'nce haklarında yasal işlem başlatılan kişiler hakkında açılan davalardan iki tanesi daha sonuçlandı. "İmar kirliliğine neden olmak" suçundan Mart ayı başında Türkiye'de ilk kez bir kişiyi hapis cezasına çarptıran Bursa mahkemeleri, aynı suçu işledikleri sabit görülen iki kişiyi daha cezalandırdı. Değirmenönü Mahallesi 11. Sokak'ta kaçak inşaat yaptırdığı iddiasıyla Bursa 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Osman Kasal, duruşmalar sonucunda "imar mevzuatına aykırı olarak izinsiz kaçak inşaat yapmak"tan suçlu bulundu. Mahkeme, suçu sabit görülen Kasal'ı TCK'nın 184/1. maddesi uyarınca 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Ceza, sanığın mahkemede davranışları gerekçesiyle 1/6 oranında indirilerek, 2 yıl 6 aya düşürüldü. Kaçak inşaat yaptıran Adem Atalar ise, Bursa 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Yargılama sonucunda Atalar, "imar kirliliğine neden olmak" suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, sanığın duruşmadaki hal ve tavırları nedeniyle 1/6 indirime tabi tutularak, 1 yıl 8 aya düşürüldü.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kaçak yapılaşmayla mücaledeyi en baştan bu yana kararlılıkla uyguladıklarını kaydetti. Kaçak yapıların yıkım çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü ve "Daha planlı ve daha modern bir Yıldırım" hedefine ulaşmak amacıyla önemli projelere imza attıklarını belirten Keskin, "TCK'nın kaçak yapılaşma ile ilgili hükümleri çok açık. Biz bu konuda vatandaşlarımızı pankart ve broşürlerle uyardık. Ayrıca, kaçak yapılaşmayı önlemek için toplu konut ve kentsel dönüşüm projeleri de gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra ruhsatlı inşaat yapmak isteyenlere kolaylık sağlıyoruz" dedi.

Diğer önlemlerin yanı sıra plansız mahallelere plan getirildiğini de ifade eden Keskin, "Yıldırım Belediyesi olarak, Yıldırım'ın iyi planlanmış bir kent olması, doğal ve kültürel yapısının korunması, başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı kalıcı önlemler alınması amacıyla kaçak yapılarla mücadele çalışmalarını etkin bir şekilde sürdüreceğiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious