Kaçak çay hortladı!

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Çayda kaçak ortalayınca özel sektör zora düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çayda kaçak hortlayınca özel sektör zora düştü. Ürün fiyatlarını ödemekte zorlanan özel sektör stoklar artacak uyarısında bulunuyor. ÇAYSİAD Başkanı Rahmi Üstün'e göre kaçağın boyutu 40 bin tona ulaştı.

Doğu Karadeniz'i besleyen temel ürünlerden biri olan çayda 'kaçak kabusu' yeniden hortladı. 2000'li yıllarda artan denetimler sonucunda 15 bin tonlara kadar gerileyen kaçak çay rakamının yeniden 40 bin tonlara tırmandığı ifade ediliyor. Çay Sanayici İşadamları Derneği (ÇAYSİAD) Başkanı Rahmi Üstün, "Yol geçen hanına döndürülen Doğu ve Güneydoğu'da PKK'nın cirit attığı sınırlar ile rüşvetin kontrol edilemediği kapılardan son bir yılda ülkemize 40 bin ton kaçak çay geldi. Bu nedenle devletin vergi kaybının 120 milyon dolar, üretici zararının ise 110 milyon YTL olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

ÖZEL SEKTÖR ZORDA

ÇAYSİAD'ın başkanın gündemetaşıdığı kaçak çayın menşei olarak ise İran ve Seylan gösteriliyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu sınır kapıları başta olmak üzere Mersin ve İskenderun Limanı'ndan da söz konusu çayların Türkiye'ye girdiği tahmin ediliyor. ÇAYSİAD Başkanı'nın iddiasına göre kaçak çaydan en çok nemalananın ise terör örgütü PKK. Rahmi Üstün, söz konusu kaçakçılıkta bölücü örgüt parmağının bulunduğu yönünde duyumlar aldıklarını ifade ederek, "Ancak şimdiye kadar hiçbir tedbir alınmadı. Doğu ve Güneydoğu'da kaçak çay kullanımının giderek arttığını duyuyoruz" diye konuştu. Kaçak çayın piyasada arz bolluğu yarattığını belirten Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer

Ofluoğlu da bunun da etkisi ile son dönemde özel sektörün ödeme yapmakta zorlandığını ifade ediyor. Ofloğlu, "Çaykur'da sorun yok ama, özel sektörün ödeme yapmakta zorlandığını ve ürün bedellerinin bir bölümünü ödeyemediğini biliyoruz. Bu sorunların daha da artmaması için kaçağın önlenmesi gerekiyor" dedi.

DAHA UCUZA SATILIYOR

Özel sektörün 280 tane çay fabrikası olduğunu kaydeden Ofluoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Kaçak çay piyasada daha ucuza satılıyor. Ama insanlarımızı uyarmak istiyorum, bu çaylar düşük kaliteli ve katkı maddeli olduğu için insan sağlığını tehdit ediyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious