Kaçak diyet ilaçları tehlike saçıyor!

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Birçok Avrupa ülkesinde yasaklanan zayıflama ilaçları, İstanbul polisinin yaptığı bir baskınla ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'dan Türkiye'ye giriş yapan bir şahsın eşyalarında yapılan aramada, tam 195 kutu yasaklı lipostabil ilacı ele geçirildi. Kullanımı yasak olan zayıflama ilacının özellikle İstanbul sosyetesi tarafından bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı tesbit edildi.

İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube ekipleri Almanya'dan kaçak ilaç getiren bir şahsı takibe aldı. Takip sonunda B.D. isimli şahısın kullandığı otomobil Bakırköy’de durdurularak arama yapıldı. Aramada kullanımı birçok ülkede yasak olan 195 kutu “Lipostabil”, kullanımı Türkiye’de de yasaklanan ve kalbi şoklamak için kullanılan 820 kutu “Arteranol” ve 8 kutu “Quensyl” isimli ilaç ele geçirildi.

Lipobtabil isimli ilacın, istanbul sosyetesi tarafından yakından bilindiği iddia ediliyor. Çünkü kullanımında vücut için büyük sağlık problemleri oluşturan yasaklı ilaç İstanbul'un sosyete kliniklerinde 'mucize ilaç' adı altında yağ eritici olarak tanıtılıyor.

İnternet siteleri üzerinden yapılan siparişlerle kaçak yollarla türkiyeye sokulan ilaç, birçok estetik merkezlerinde amacının dışında kullanılıyor. Vücuttaki yağ tabakalarını ortadan kaldırmak üzere uygulanan yöntemde, derinin 13 milimetre altına Lipostabil adlı ilaç enjekte ediliyor. İlaç, yağın parçalanarak karaciğere taşınmasını ve yakılmasını sağlıyor. Ancak ilaç, estetik müdahalelerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açtığı, sinirlere zarar verdiği gerekçesiyle önce Brezilya’da, ardından Kanada ve İngiltere’de yasaklandı. Estetik Cerrahlar Birliği’nin uyarısı üzerine ABD’de de inceleme başlatıldı. Üretici firma Aventis, ilacın cilt altına uygulanması halinde ortaya çıkabilecek sorumlulukları üstlenmediğini açıkladı.

Türkiye'de ilacın bir enjeksiyonu 300-500 euro arasında değişirken 3 ila 6 seanslık uygulamanın toplam maliyeti 3 bin euro’ya kadar çıkıyor.

İlacın Türkiye'de satış ruhsatı bulunmuyor. Buna karşın ilaç, İstanbul’un en ünlü estetik kliniklerinde ve büyük hastanelerinde estetik amaçlı kullanılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious