Kaçak elektrik kullananlara hapis cezası

  • Giriş : 12.07.2008 / 09:40:00

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) Zonguldak İl Müdürü Selman Nair, ''kaçak elektrik kullananlar hakkında kamu davası açılarak hapis cezası da verildiğinden, bu diğer aboneler için caydırıcı olmaktadır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nair, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zonguldak'ta geçen yıl yüzde 11,80 olan kayıp enerjinin, Türkiye'nin ortalaması 15,6 oranının altında kaldığını, hedefledikleri rakamın ise yüzde 9-10 arasında olduğunu söyledi.

Dağınık yerleşim alanına sahip kentte kaçak oranının yüzde 9'un altına düşmesinin mümkün olmadığını ifade eden Nair, şöyle dedi:

''Mesela, Avrupa ülkelerinde bizdeki kadar dağınık köy ve yerleşim yerleri yok. Almanya'da toplu yerleşim bölgeleri bulunuyor. Bizim 272 köyümüzde 750 trafo mevcut. Bu trafoların her birinde yüzde 3 kayıp oluşuyor. Bununla ilgili çok nitelikli araştırma yapılmadı ama global inceleme ile yüzde 7-8 civarında kayıp olduğunu söyleyebiliriz.

Kayıp kaçağın önüne geçmek için azami gayret sarf ediyoruz. Ancak, kaçak kullanımda yüzde 1,80 veya 2 puan enerji kaybımız var. Bu 2 puanlık enerji de 20 milyon kilovat saat enerjiye tekabül ediyor.''

-YAKLAŞIK 300 KİŞİYE HAPİS CEZASI-

Son 3 yıldır kayıp kaçak denetimlerine ağırlık verdiklerini ve kaçak elektrik kullananlar hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Nair, şunları kaydetti.

''Savcılığa bildirimler caydırıcı etki yaratmaktadır. Kaçak elektrik kullanımı kamu hırsızlığına girdiğinden kamu davası açılıyor. Bize gelen bilgiler doğrultusunda son 3 yıldır açılan davalarda yaklaşık 300 kişiye hapis cezası verildi. Kaçak elektrik kullananlar hakkında kamu davası açılarak hapis cezası da verildiğinden bu diğer aboneler için caydırıcı olmaktadır. Kayıp kaçağın en aşağıya çekilebilmesi için iyi bir 'kaçak tarama biriminin' olması gerekiyor. Bizdeki mevcut 8-10 kişilik ekibin sayısının artırılarak donanımlı hale getirilmesi durumunda daha aktif mücadele yapılabilir.''

-BEDAŞ'ın 2008 YATIRIMLARI-

Bu yılın yatırım programında Zonguldak, Ereğli, Alaplı, Devrek ve Çaycuma ilçe merkezindeki elektrik kablolarının yer altına alınması çalışmalarına başlayacaklarını anlatan Nair, şöyle devam etti:

''Çalışmalarla ilgili geçen yıl ihale yapamamıştık, devam eden işleri tamamladık. Bu yıl kalan işleri projelendirdik ihale aşamasında. önümüzdeki ay itibarıyla çalışmalara başlanacak. Bu kapsamında kent merkezindeki bazı bölgelerde elektrik kablolarını yer altına aldık. Bu yıl kent merkezinin tümünde yapılacak çalışmalar 3 yıl devam edecek. Mahallelerde ise güç yetersizliği ve şebeke olan tesisler yenilenecek. Beldelerin yanı sıra Köylerin Altyapılarını Destekleme (KÖYDES) Projesi kapsamında Zonguldak ve Ereğli ilçesine bağlı 19-20 köyde şebeke yenileme çalışması projeleri yapıldı, ihale aşamasında. Hazırlığı tamamlanan ise yaklaşık 80 köy bulunuyor. Buralarda ise çalışmalar ya ilave ya da 2009'da KÖYDES projesinin devamı olarak yapılacak diye düşünüyorum.''

Nair, il genelinde 310 bin aboneleri bulunduğunu, geçen yıl yaklaşık 1 milyar kilovat saat elektrik tüketildiğini, bunun parasal tutarının ise yaklaşık 160 milyon YTL olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*