Kaçak elektrik kullanımı trafoları patlattı

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'da kış aylarının şiddetli geçmesi nedeniyle kaçak elektrik kullanımına bağlı olarak çok sayıda trafonun patladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki ayda 154 trafonun değişmesinin ek giderler ile birlikte çok büyük bir iş gücü kaybı ve işletme giderine neden olduğu belirten Yaka, ''2006 yılı içinde ise toplam trafo kaybımız 421 adet. Kış aylarının sert geçmesi ile orantılı olarak trafo kaybı yaşıyoruz. Sadece trafoların maliyeti 2 milyon YTL. Trafoların değişmesi için diğer işletme malzemeleri ile birlikte 2006 yılı içinde toplam 4 milyon YTL işletme giderimiz oldu'' dedi.

Son iki ayda kaçak kullanıma bağlı olarak 154 trafonun değiştirildiğini ve bunun maliyetinin 1 milyon YTL olduğunu kaydeden Yaka, şöyle konuştu:
''Başka illerin 3-4 yılda gerçekleştirdiği çalışmaların maliyetini biz 2 ayda kullanmış oluyoruz. Kentimizde en büyük enerji tüketimi kırsalda sulama ile meydana geliyor. Bunlar devredeyken ilin çektiği aylık enerji 180 milyon kilovat saat. Fakat aralıkta, tarımsal sulamanın da olmadığı bir ayda 350 milyon kilovat saat enerji kullanımı olmuş. Bu fark ısınma amaçlı kullanılan kaçak elektriği gösteriyor. Kaçak elektrikle mücadele çalışmalarımızı artırıyoruz.''


DEDAŞ Diyarbakır İdari Müdür Yardımcısı Abbas Aydın da Diyarbakır'da 2006 yılında kaçak elektrik kullanımının yüzde 55 olduğunu belirterek, bunun son 13 yılın en düşük kaçak elektrik kullanımı olduğunu söyledi.

Kaçak elektrikle mücadele çalışmalarına hız verdiklerini kaydeden Aydın, ''Elazığ, Malatya ve Şanlıurfa'dan 24 kişilik bir ekip ilimize geldi. Kurumumuzda görevli 8 kişi ile birlikte toplam 32 kişilik ekip kaçak denetimlerine başladı'' dedi.

Ekibi, kaçak kullanımın artış gösterdiği bölgelere yönlendirdiklerini belirten Aydın, Diyarbakır'daki taramanın tamamlanmasından sonra 13 ilçe ve köylerde çalışmaların süreceğini söyledi.

Aydın, şöyle dedi:
''3 ay sürecek çalışmamızdan çıkacak veriler incelendikten sonra istatistiki verileri TEDAŞ Genel Müdürlüğüne sunacağız. Denetimlerimizi artırmak noktasında il müdürlüğümüzce eleman talebimiz var. Genel Müdürlüğe sunacağımız rapor doğrultusunda kayıp ve kaçakla ilgili denetim yapacak ekip kurulması yönündeki eleman talebimiz değerlendirilecek.'' Kaçak elektrik kullanımında kentin sosyo ekonomik durumunun değerlendirilmesi gerektiğini de vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:
''Yaptığımız taramalarda Diyarbakır'ın bütün semtlerinde kaçak elektrik kullanımının olduğunu gördük. İhtiyaç sahibi yaptığı zaman sosyal ve ekonomik boyutu olduğunu düşünüyoruz. Ancak kentte gelir seviyesinin yüksek olduğu alanlardaki denetimlerimizde de kaçak kullanım olduğunu görüyoruz. Kaçak elektrik kullanımın bir kültür haline geldiği yönünde endişemiz var. Denetimlerimizde kaçak elektrik kullanımı tespit edildiğinde idari boyutuyla ilgili tahakkuk yapıyoruz. Ardından bütün belgelerle birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious