'Kaçak elektrik kullanmak haram'

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Bitlis'e bağlı Güroymak İlçe Müftüsü Mehmet Uzun, 'Müslümanım' diyen kişinin kaçak elektrik kullanmasının caiz olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçe ve civar köylerde kaçak elektrik kullanımının fazla olduğunu öğrendiklerini kaydeden Müftü Uzun, "Güroymak halkı dinine sadık insanlardır. Müslümanlığa önem verdiklerini ifade eden vatandaşlarımız kaçak elektrik kullanmanın haram olmasını bilmesi lazım. Kaçak elektrik kullanmak dinimize göre haramdır." dedi.

"İslam dinine sadık bir vatandaş haram yememelidir." diyen İlçe Müftüsü Mehmet Uzun, elektriği kaçak kullananın kul hakkına girdiğini vurgulayarak "Kaçak elektirik kullananlar kul hakkı yemiş oluyor." diye konuştu.

"Ben müslümanım. Namaz kılıyorum ama kaçak elektrik de kullanıyorum. Birşey olmaz." demek yanlıştır diyen Uzun, "Kaçak elektrik kullanan vatandaş devletten vergi kaçırıyor bu da yetmezmiş gibi kul hakkı yiyor. İslam dinine göre büyük bir günaha eşittir. Devletten kaçırdığımız vergiler devlete ödendiği taktirde bize geri dönüyor. Vatandaş olarak helal ve harama dikkat etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Kendilerinin yöre halkını vaazlarla bilinçlendirmeye çalıştıklarını aktarara Müftü Mehmet Uzun, "Yörede kaçak elektrik nedeniyle her zaman elekrrik kesintisi oluyor. Vatandaşlar çok zor durumda kalıyorlar. Biz de elimizden geldiği kadarıyla bu konuya camilerde vaazlarla dile getiriyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious