Kaçak inşaata 3 yıl hapis

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Bursa'da kaçak inşaat yapan 3 kişi hapis cezasına çarptırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son olarak Yıldırım Belediyesi'nin kaçak inşaat yaptıkları iddiasıyla dava açtığı 4 kişiden 3'ü ertelenmeksizin hapis, biri de para cezasına çarptırıldı. Kişilerin, kararı Yargıtay'a temyiz ettirme hakkı bulunuyor.
Sadece Yıldırım Belediyesi yaklaşık 2 bin 500 kişi hakkında 'Kaçak inşaat yaptığı' gerekçesiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturması tamamlanan yüzlerce kişi hakkında dava açıldı. Belediyelerin kaçak yapılaşmaya karşı mücadelesine yargı da destek veriyor. Yıldırım Belediyesi'nin, kaçak inşaat yaptıkları gerekçesiyle yargıya havale ettiği 4 kişiden 3'ü hapis, biri de para cezasına çarptırıldı.

Edinilen bilgilere göre davalardan biri Yiğitler Mahallesi, 245. Sokak No: 11'de 3 katlı bina yapan A. Çay hakkında açıldı. Bursa 9. Asliye Ceza Mahkemesi, suçunu sabit bulduğu sanık A. Çay'ı, Türk Ceza Kanunu'nun 184. maddesi gereğince 3 yıl hapis cezasına çaptırdı. Mahkeme heyeti cezayı daha sonra 2 yıl 6 aya indirdi. Yine aynı suçtan hakkında dava açılan Y. Demirci de 14. Asliye Ceza Mahkemesi heyetince 1 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Eğitim Mahallesi'nde 2 katlı kaçak inşaat yapan Demirci'nin 1 yıl 3 aya indirilen cezası, önceden 3 aydan fazla mahkumiyeti bulunması nedeniyle ertelenmedi.

14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kaçak inşaat yapmak suçundan yargılanıp ceza alan bir başka kişi de A.Vurucu oldu. Vurucu, duruşmada, 3 katlı evi ihtiyacından ötürü yaptığını söylese de 1 yıl 8 ay hapis cezası almaktan kurtulamadı. Vurucu'nun cezasında da indirim ya da erteleme yapılmadı. Arabayatağı Mahallesi'ndeki kaçak inşaatı nedeniyle yargılanan V. Eker ise önce 1 yıl hapse mahkum edildi, ardından cezası 10 ay hapse dönüştürüldü. Eker'in cezası nihai olarak 3 bin 300 YTL para cezasına çevrildi. Her 4 vatandaşın da yerel mahkemelerin kararını Yargıtay'a götürme imkanına sahip olduğu öğrenildi.

Kaçak yapılaşmayla çetin bir mücadele içerisinde olduklarını belirten Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, bu tür cezaların daha da artacağını söyledi. Keskin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yıldırım'ın artık kaçak inşaat cenneti olmadığına vurgu yaptı. Özgen Keskin, ruhsatlı inşaat yapmaları için vatandaşa her türlü kolaylığı sağladıklarını ifade ederek, kaçak yapı yapanların ve yapmaya niyetli olanların yasaları hiçe saysalar bile kendi can güvenlikleri için mutlaka yasal yola başvurmalarını istedi.

"Kaçak inşaat yapmayın, depremi ve yasayı unutmayın" başlıklı ilanları Yıldırım'ın her yerine dağıttıklarını anlatan Belediye Başkanı Özgen Keskin, aynı sloganı pankartlarla tüm Yıldırımlılar'a duyurmaya çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious