Kaçak işçi operasyonu

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Antalya, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere turizm bölgelerinde kaçak çalışan yabancı işçilere karşı denetim başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'da düzenlenen bir toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi Abbas Akgül ile iş müfettişleri Ali İhsan Öztürk, Osman Şengül, Değer Erkan ve İlhami Kabaktepe, sektör temsilcilerine, ''Kaçak Çalışan Yabancıların Önlenmesi Projesi'' hakkında bilgi verdi.

Baş İş Müfettişi Abbas Akgül yaptığı konuşmada, belge düzeninin ve kontrol mekanizmasının yeterince gelişmemiş olduğu ülkelerde kayıt dışı ekonominin toplam ekonomi içinde büyük yer işgal ettiğini, özellikle kaçak çalışan yabancı işçilerin haksız rekabete yol açtığını söyledi.

İzinsiz yabancı uyruklu çalışanlarla ilgili sürekli şikayet geldiğini belirten Akgül, şunları kaydetti:''Bakanlığımıza yapılan şikayet, ihbar, zabıta kuvvetleri aracılığı ile kurumumuza intikal ettirilen yazılar ve sivil toplum kuruluşlarınca yapılan başvurular her geçen gün artmaktadır. Bakanlığımız bu konuya önem vermiş ve özel bir teftiş türü olan 'projelendirilmiş' bir teftiş yapmayı görev bilmiştir.''

Projenin, kaçak çalışan yabancıların önlenmesini, kayıtlı istihdama geçişe katkıda bulunmayı hedeflediğini anlatan Akgül, kaçak çalışan yabancılarla ilgili çıkarılan yasanın, altyapısı tamamlanmadan gerçekleştiğini, bu konuda birçok sıkıntı yaşandığını söyledi.

Akgül, yabancı çalıştırılması konusunda Bakanlıkta 20 bin dosya bulunduğunu ve bu dosyalara 20 kişinin baktığını vurguladı.

İş müfettişi Ali İhsan Öztürk de kaçak çalışan yabancı işçi istihdamının arttığını, bu gerçeğin yok sayılamayacağını söyledi. Otel, tatil köyü, eğlence iş yerleri ile yabancı çalıştıran tüm iş yerleri sahiplerinden denetimlerde anlayış beklediklerini kaydeden Öztürk, şöyle devam etti:''Yapılacak denetimlerde denetim elemanlarına yardımcı olun. Kaçak yabancı çalıştırmada direnenleri bildirin. Bu aynı zamanda sektörde haksız rekabete yol açıyor. Yabancı çalıştıran iş yerlerinde anketler düzenleyeceğiz. Bu anketlere samimi yanıtlar verin ki sorunları da çabuk çözelim. Turizme balta vurmamak için bu denetimlerde yanımıza polis ve jandarma almayacağız. Ancak, denetimlere direnç olursa polis ve jandarma ile geliriz.''

Öztürk, özellikle Antalya'nın Alanya ve Kaş ilçelerinde yabancıların çok yoğun olduğunu ve iş yerleri açtıklarını, Türk vatandaşlarıyla ortak iş yaptıklarını belirterek, ''Kayıt dışı çalıştırılınca, hem yabancı sermaye ile ortaklık kuranlar hem de onlarla iş birliği yapan Türk vatandaşları zarar görüyor'' dedi.

DENETİMLER EŞ ZAMANLI YAPILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kaçak yabancı işçilerin denetlenmesi yönünde yapılacak çalışmalar, başta Antalya, İstanbul ve İzmir olmak üzere turizm bölgelerinde eş zamanlı başlatılacak. Antalya'da otel, tatil köyleri, eğlence iş yerleri ve merkezleri ile restoranlarda yapılacak denetimler, ikişer kişilik iki ekiple sürdürülecek.

Sektör temsilcileri de denetimlerdeki asıl amacın kaçak yabancıların kayıt altına alınması mı yoksa bunların tespit edilip sınır dışı edilmeleri mi olduğunu sordular. Sektör temsilcileri, özellikle turizm bölgelerinde yabancı dil sorunu yaşandığını ve eğlence sektöründe animasyon ekiplerinde yerli personel sıkıntısı yaşandığını kaydederek, zorunlu olarak yabancı çalıştırıldığını anlattılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious