Kaçak kazı yaparken antik kent buldular

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Bozarmut beldesindeki Çatlı mevkiinde 'Koraya' isimli bir antik şehir bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Çetin Şahin, "Karia bölgesinde, yazıtlarda adı geçen Koraya antik şehrinin, Bozarmut Beldesi Çatlı Mevkii'ndeki alan olduğunu, buradan çıkan yazıtlardan ve eserlerden anladım. Yazıtlardan bu alanın MÖ 500. yıllara ait yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor. Stratonikeia, Lagina, Panarama, bilinen antik şehirler. Şimdi Koraya antik şehrini de bulduk. Labolda ve Kolayorga, şehirlerinin de adları yazıtlarda yer alıyor. İnşallah oralarını da yakında bulacağız. Yatağan'ın her tarafından tarih fışkırıyor. Ancak buraların korunması gerekiyor. Yeni keşfettiğimiz, Koraya Antik Şehri'nde de bir an önce kazı çalışmaları başlaması gerekiyor." dedi.

Şahin'in verdiği bilgiye göre, yazıtlarda Stratonikeia antik şehrinin eski adı Hireyakome, Lagina'nın eski adı Korantza olarak geçiyor. Lagina, Korantza'nın bir parçası. Ayrıca, bu şehirlere bağlı birçok daha yerleşim alanı bulunuyor. Bu bölgedeki yerleşim alanları, o zamana göre hepsi özerk bölgeler.

Bozarmut Belediye Başkanı Nazif Uysal da antik şehirde bir an önce kazı çalışmalarının başlamasını ve buradaki tarihin gün yüzüne çıkarılmasını istedi. Uysal, tarihi eserlerin çıktığı yerde sergilenmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious