Kaçak maytap fabrikasında 20 ölü, 111 yaralı

Kaçak maytap fabrikasında 20 ölü, 111 yaralı.24998
  • Giriş : 31.01.2008 / 16:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:37:53

Zeytinburnu'ndaki Prestij İş Merkezi'nde meydana gelen patlamada 20 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maltepe Mahallesi Siteyolu Sokak 44 numarada meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda yaralının bulunduğu bölgeye sağlık ve İtfaiye ekipleri gönderildi.

İSTANBUL VALİSİ MUAMMER GÜLER, PATLAMANIN SEBEBİNİ AÇIKLADI

İstanbul Valisi Muammer Güler, patlamanın, ''maytap, meşale ve havai fişek'' ile ilgili olduğunun kesinleştiğini bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte patlamanın meydana geldiği binada incelemelerde bulunan Vali Güler, ola yerinden ayrılışında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Patlama sebebiyle 20 kişinin öldüğünü onlarca kişinin de yaralandığını dile getiren Güler, şu anda enkazda canlı olmadığını, ancak 6 cenazenin enkaz altından çıkarıldığını kaydetti.

Güler, 68 yaralının 40'ının ambulanslarla taşındığını, diğerlerinin de kendi imkanlarıyla devlet, üniversite ve özel hastanelere gittiğini belirterek, patlamanın olduğu mahalde havai fişek maytapları, çorap, iplik ve boya atölyeleri ile kazanların bulunduğunun tespit edildiğini, patlamanın büyük bir basıncın etkisiyle meydana geldiğini söyledi.

Muammer Güler, ''İlk planda 4. katta bir küçük yangın çıkıyor ve bu binanın bitişiğindeki açık otoparkta 7-8 vatandaşımız, o yangına bakarken hemen akabinde bir patlama meydana geliyor ve o patlama oradaki 8 kişinin ölmesine sebep oluyor'' dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, hayatını kaybedenlerden 3'ünün sokaktaki vatandaş, geri kalanının da binada çalışanlar olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, itfaiye kayıtlarında ve Zeytinburnu Belediyesinin kayıtlarında patlayıcı madde deposu veya imalathanesi olarak ruhsatlı bir yer bulunmadığını ifade eden Güler, burasının, ''kaçak bir yer olduğunu ve maalesef zaman zaman böyle kaçakların olabildiğini'' bildirdi.

-''EKİPLER ÇALIŞIYOR''-

Güler, gazetecilerin ''Havai fişek ve maytap üreten atölyedeki patlama sonucu buhar kazanlarının patladığı söyleniyor. Bu doğru mu?'' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Patlayıcı maddenin bulunduğu bölümde bir kazan var. Onun da patlaması söz konusu. Onun etkisinden aşağıdaki tekstil atölyelerinin olduğu boya ve çorap atölyelerinin olduğu kazanlarda bir patlama olmuş olabilir. Hepsi üzerinde inceleme ekipleri yoğun şekilde çalışıyor ama bu patlamanın bir maytap, meşale ve havai fişek ile ilgili olduğu kesin.''

Muammer Güler, patlamanın yaşandığı yerde bulunan çatılı 4'er katlı 2 binada 130'un üzerinde iş yeri olduğunu da belirterek, 3 ve 4. katlarda çok yoğun bir hasar olduğunu söyledi.

Güler, olaya ilişkin gözaltına alınan bulunmadığını da kaydetti.

 

İş merkezinin üst katlarda halen çok sayıda ağır yaralı olduğu öğrenildi. Vakıf Gureba Hastanesi yer kalmadığı için ağır yaralıları kabul edemeyince ambulanslar başka hastanelere yönlendirildi. Vakıf Gureba Hastanesi'ndeki 7 yaralıdan 3'nün durumu ağır.

İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRÜ MEHMET BAKAR: "PATLAMADA ÖLÜ SAYISI 17, YAKLAŞIK 40 KİŞİ YARALANDI"

İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, Zeytinburnu'nda bir iş merkezinde meydana gelen patlamada 19 kişinin öldüğünü, 3'ü ağır 40 kişinin yaralandığını bildirdi.

Bakar, patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulansın sevk edildiğini söyledi.

''Patlamada 17 kişi öldü, 3'ü ağır 40 kişi yaralandı'' diyen Bakar, Sağlık Bakanlığına ait ambulanslarla 27 kişinin hastanelere sevk edildiğini kaydetti.

Mehmet Bakar, kendi imkanlarıyla hastaneye ulaşanlarla bu sayının 40'a ulaştığını ifade ederek, yaralılardan 3'ünün sağlık durumunun ağır olduğunu belirtti.

Yaralıların, Bayrampaşa, Vakıf Gureba, Haseki, Taksim ve Okmeydanı eğitim ve araştırma hastaneleri ile bölgeye yakın birkaç özel hastanede tedavi altına alındığını dile getiren Bakar, yaralanmaların çoğunun göçük altında kalmaktan kaynaklandığını kaydetti.

Bakar, olay yerinde yaralı kalmadığını da sözlerine ekledi.

ZEYTİNBURNU'NDAKİ PATLAMADA YARALANANLARIN SAYISI 94'E ULAŞTI

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Zeytinburnu'ndaki Prestij İş Merkezi'nde meydana gelen patlamada 112 ambulanslarıyla hastanelere 68 yaralının taşındığını açıkladı. Özel Esenler Hayat Hastanesi'ndeki 26 yaralı ile birlikte patlamada yaralananların sayısı 94 oldu.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, saat 12:00 itibariyle 26 adet 112 ambulansıyla 8'i ağır 68 yaralının hastanelere taşındığı belirtildi. Açıklamaya göre hastanelerdeki yaralı sayısı şöyle;

Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi: 9
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi: 12
İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi: 10
Bayrampaşa Devlet Hastanesi: 30
Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi: 4
Bağcılar Devlet Hastanesi: 2
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi: 1

Öte yandan, patlama yaralanan ve Özel Esenler Hayat Hastanesi'ne kaldırılan 26 yaralının tedavileri ise sürüyor.

İGDAŞ: "PATLAMANIN NEDENİ DOĞALGAZ DEĞİL"

Davutpaşa'da bir iş merkezinde meydana gelen patlamayla ilgi İstanbul Gaz Dağıtım AŞ'den (İGDAŞ) bir açıklama geldi.

İGDAŞ'ın yazılı açıklamasında patlamanın ardından İGDAŞ ekiplerinin bölgede yaptığı ilk incelemede olayın doğalgazdan meydana gelmediği belirtildi. Açıklamada patlamanın yaşandığı bina ve binanın bulunduğu sokakta doğalgaz hattı bulunmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious