Kaçak sigaradan devleti 80 milyon YTL dolandırdılar

Kaçak sigaradan devleti 80 milyon YTL dolandırdılar.50433
  • Giriş : 11.01.2008 / 05:25:00
  • Güncelleme : 11.01.2008 / 00:22:08

PKK bağlantılı çete, kaçak sigaradan devleti 80 milyon YTL dolandırdı,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

(CİHAN)-Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık suçundan sabıkalı 1 şahsın liderliğini yaptığı örgüt, çökertildi. Sigara kaçakçılığı yapan çetenin devleti 80 milyon YTL dolandırdığı ortaya çıktı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 'FİLTRE' kod adı ile "Suç İşlemek İçin Örgüt Kurmak, Örgüt Faaliyetleri Kapsamında Uluslar Arası Gümrük Kaçağı Sigara Ticareti Yapmak" suçlarından yürütülen projeli çalışmalar neticesinde; terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan sabıkalı bir şahsın liderliğini yaptığı örgüt çökertildi.

Bu şahsın talimat ve yönlendirmeleri doğrultusunda Türkiye'ye İran'dan yasal olmayan yollarla getirilen yüklü miktardaki gümrük kaçağı sigaraların, Van'da faaliyet yürüten örgüt üyelerince Diyarbakır'a getirilerek burada faaliyet yürüten örgüt üyelerince Diyarbakır ve batı illerine nakliye ve pazarlamasının yapıldığı tespit edildi.

Projeli çalışma kapsamında örgüte yönelik şubat 2007 tarihinden günümüze kadar yaklaşık 10 ay süresince yapılan 15 ayrı operasyonda toplam 2 milyon 35 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Bu kaçakçılık faaliyetlerinden suç örgütünün yüklü miktarda haksız kazanç temin ettiği ve devlete bu kaçakçılık eylemlerinde yaklaşık 80 milyon YTL zarara uğratıldığı değerlendiriliyor.

Bu tespit ve değerlendirilmeler doğrultusunda Diyarbakır merkezli Van, Şanlıurfa, Şırnak, Batman, Elazığ, Konya illerinde 6 Ocak 2008 günü saat 6.00 sıralarında yapılan eş zamanlı operasyonlarda toplam 29 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise; toplam 102 bin 500 paket gümrük kaçağı sigara ve örgütçe gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetleri kapsamında örgüt üyelerinin hesap hareketlerini gösterir nitelikte yaklaşık 7 milyon YTL tutarında havale dekontları ele geçirildi.

29 şahıs, TCK'nın 220. maddesindeki "Suç İşlemek İçin Örgüt Kurmak, Örgüte Üye Olmak, Örgüt Adına Faaliyette Bulunmak, Örgüt Faaliyetleri Kapsamında Uluslararası Gümrük Kaçakçılığı Yapmak" suçlarından haklarında yapılan soruşturma neticesinde dün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Adli mercilere sevk edilen 29 şahsın tamamı tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious