Kaçak sigaralarda "Barzani" eli

Kaçak sigaralarda
  • Giriş : 13.11.2007 / 22:31:00

Çeşitli yollarla yurda sokulan kaçak sigaralarla ilgili soruşturma başlatan Mali Suçlara bağılı ekipler sigaraların kaynağını Barzani'ye ait Kuzey Irak'taki fabrikalarda buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye ait fabrikalarda üretildiği öne sürülen 15 bin paket kaçak sigara, yurda sokulduktan sonra piyasaya sürülmeden ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, çeşitli yollarla yurda sokulan kaçak sigaraların iç piyasaya sürülmek istendiğine dair istihbarat alan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri soruşturma başlattı. Yapılan tespitlerin ardından bir depoya baskın düzenleyen ekipler, 15 bin paket kaçak sigara ele geçirdi. İncelenen kaçak sigaraların Kuzey Irak'taki Dohuk ve Erbil yerleşim birimlerinde seyyar olarak adlandırılan fabrikalarda üretildiği belirlendi. Bunun üzerine soruşturmayı derinleştiren mali polis, yakalanan kişilerin ifadeleri doğrultusunda Zeytinburnu'nda bir matbaaya baskın düzenledi.

Matbaada yapılan aramalarda yaklaşık 500 bin sahte sigara kutusu ele geçirildi. Her iki operasyonda 19 kişi gözaltına alınırken, bu kişiler arasında bazı büfe sahiplerinin de bulunduğu belirtildi. Kuzey Irak'tan sevk edildiği tespit edilen kaçak ve sahte sigaraların, Zeytinburnu'ndaki matbaada paketlenerek iç piyasaya sürüldüğü belirlendi. Ele geçirilen sigaralardan elde edilecek gelirin bölücü terör örgütü PKK'ya aktarılıp aktarılmayacağının ise araştırıldığı belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious