Kaçakçılara büyük darbe

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Kilis'te 7 ay önce başlatılan teknik takip sonuç verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'nda, 7 ay önce başlatılan teknik takip sonucu operasyon düzenlendi.

Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl'ün yaptığı yazılı açıklamaya göre, Başbakanlık Gümrük Müşteşarlığı'nın soruşturma raporları doğrultusunda 1 yıl önce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi. Başsavcı Bingöl, yazılı açıklamasında şunları dile getirdi; "Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde Kilis Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü görevlilerinin gerçekleştirdiği yaklaşık 7 ay süreli teknik takip destekli planlı ve projeli çalışmalar ile soruşturmalar sürdürülmüş, bir teşekkülün faaliyeti çerçevesinde Öncüpınar Gümrüklüğü'nde muhafaza ve muayyene memuru olan kişilerle iş birliği yaparak ve bu şahıslara maddi menfaat temin etmek ve yeri geldiğinde şiddet uygulamak suretiyle teşekkül halinde kaçakçılık rüşvet almak ve rüşvet vermek 6136 sayılı kanona muhalefet suçlarından ötürü yapılan soruşturma kapmasında Kilis Sulh Cezama Mahkemesinin değişik tarihli kararlarına istinaden şüphelilerinin iletişimlerinin tespiti yapılmış, bu çerçevede 19 ocak 2007 tarihinde İli Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince koordineli olarak gerçekleştirilen arama ve suç işlediği düşünülen kişilerin yakalanmasına dönük uygulama ve takiben yürütülen soruşturma neticesinde Kilis'te faaliyet gösteren nakliye firması ve ortak ve çalışanlarından müteşekkil 17 kişi göz altına alınmış, bu şahıslardan 5 tanesi farklı tarihlerde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından serbest bırakılmış, 9 kişi sorgularının akabinde Kilis Sulh Ceza Mahkemesince tutuklanmışlardır. Serbest bırakılan 3 kişi hakkında verilen bu karara itiraz edilmesi üzerine, bir üst mahkemece bu şahıslar hakkında da yakalama emri düzenlenmiştir.

Gümrük kaçağı, akaryakıt ve diğer ürünlerin teşekkülün faaliyeti çerçevesinde ülkemize sokulmasına aracılık ettikleri ve bir kısmının rüşvet aldığı iddiası ile toplam 4 gümrük görevlisi 1 stajyer gümrük görevlisi, 1 jandarma görevlisi göz altına alınmış, sevk edildikleri Kilis Sulh Ceza mahkemesi tarafından tutuklanmışlardır. Bu teşekküllere üye bir kısım şahısların kaçak olmaları nedeniyle haklarında Kilis Sulh Ceza Mahkemesi"nde yakalama emri düzenlenmiştir. Bu şahısların yakalanmalarına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Yapılan aramalarda şüphelilere ait olduğu belirlenen 4 adet ruhsatsız pompalı tüfek, 4 adet tabanca ruhsatsız tabanca ve bu tabanlara ait mermiler ile şarjörler bir kısım gümrük kaçağı maddelerde ele geçirilmiş olup suç unsurlarına el konulmuştur. Bu suçlara istirak eden veya müstakil suç işlediği anlaşılan kamu görevlileri hakkında soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülmektedir."

Öte yandan ''teşekkül halinde kaçakçılık'', ''rüşvet almak ve rüşvet vermek'', ''6136 Sayılı Kanuna muhalefet'' suçunu işledikleri ve tutuklananların isimlerinin şunlar olduğu öğrenildi; Jandarma uzman çavuş V.E. ile gümrük muhafaza memurları A.K, H.A, Ö.K, M.S. ve A.K. ile diğer sanıklar A.Ö, A.İ, M.Ş, A.K, H.D, İ.M, M.K, M.Ö, M.A.K. Bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu haklarında tutuklama kararı çıkan zanlılar şunlar; E.K, F.K. ve Ö.K.

ÖNCÜPINAR SINIR KAPISI OPERASYONLARIN ÜSTÜ HALİNE GELDİ

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'nda gümrük görevlileri ile kaçakçılık olaylarına karışanlara karşı bir çok kez operasyon düzenlendi. Bu operasyonlar arasında Türkiye' gündemine oturan "Paraşüt" operasyonu da gerçekleştirildi. Dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın talimatı ile başlatılan Paraşüt operasyonunu Ankara DGM Savcısı Talat şark tarafından soruşturulması sonucu 100'den fazla gümrük görevlisi tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious