Kaçakçılığın yüzde 20'si PKK'ya

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, 2006 yılında düzenlenen 111 operasyonda 2 milyon 580 bin 947 paket kaçak sigaranın ele geçirildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Van Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Van'da kaçakçılıkla uğraşan kişilerin, geçmiş dönemlerde İran'daki baskılar nedeniyle Van'a gelerek sınır bölgelere Azeri kimliğiyle yerleştikleri, daha sonra da geçim kaynağı olarak İran'daki yakınlarıyla işbirliği yaparak kaçakçılık yapmaya başladıkları öğrenildi.

Bölge arazisinin engebeli olması ve İran ile 352 kilometrelik uzun sınıra sahip olması nedeniyle kaçakçılığa yönelik denetimlerin zorlaştığını belirten yetkililer, katır ve at sırtında yapılan kaçakçılığın bölgede yaşanan işsizlik ve geçim sıkıntıları nedeniyle geçim kaynağı haline geldiğini ve kaçakçılığın bölgede normal bir iş kolu haline geldiğini belirttiler.

YÜZDE 20'Sİ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YA

Bölgedeki kaçakçılıktan elde edilen gelirin yüzde 20'sinin yıllardır terör örgütü PKK'ya finans olarak aktarıldığını tespit ettiklerini belirten emniyet yetkilileri, dağ yoluyla hayvan sırtında getirilen kaçak malzemeleri İran'dan Türkiye'ye PKK'nın kontrolü altında olan bölgelerden getirildiğini, bu nedenle kaçakçılıktan kazanılan paranın yüzde 20'sinin pay olarak örgüte aktarıldığını vurguladılar. Yetkililer, bu nedenle bölgede kaçakçılıkla mücadelenin daha önem kazandığını söylediler.

Ekiplerce düzenlenen operasyonlarda, 2005 yılında 1 milyon 646 bin 429 paket, 2006 yılının 11 ayında ise 2 milyon 580 bin 947 paket kaçak sigaranın ele geçirildiği belirtildi. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince 2006 yılının 11 ayında kaçak akaryakıt, çay, şeker, bal, tarım ve hayvan ilaçlarıyla
ilgili 202 operasyonun düzenlendiğini, operasyonlarda gözaltına alınan 250 kişiye adli mercilerce yaklaşık 174 milyon YTL para cezasının verildiği öğrenildi.

Yetkililer, kaçakçılığın yüzde 20'sinin terör örgütü PKK'ya aktarıldığını hatırlatarak düzenlenen 202 operasyonda adli makamlara intikal eden kişilere verilen para cezasının ele geçirilen malzemelerin yaklaşık değerlerini yansıttığını, bu nedenle verilen para cezasının yüzde 20 sinin terör örgütü PKK'ya aktarıldığının düşünüldüğünde, örgüte 2006 yılında mali darbenin vurularak ekonomik kayba uğratıldığını vurguladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious