Kaçakçılıkda akla ziyan metotlar

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Zehir tacirlerinin son numaraları akıllara durgunluk verecek nitelikte.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zehirin, koyun kuyruklarının altına yerleştirilmesi, narkotik köpeklerini yanıltmak için dişi köpek idrarının kullanılması da ilginç metotlardan birkaçı.

Van ve Hakkari’de tespit edilen ’Pavlov’ yöntemi İran sınırında güvenlik kuvvetlerini bile şaşkına çevirmiş. Ünlü bilim adamı Pavlov’un ’şartlı refleks’ adını verdiği sistem atlar üzerinde uygulanıyor. Sürekli uyuşturucu enjekte edilerek bağımlı hale getirilen atlara, asker kamuflajı giymiş kişiler tarafından günlerce işkence yapılıyor ve onların askerden korkmaları sağlanıyor. Bu işlemlerin ardından İran’a sokulan atları, karşı taraf istediği gibi yönlendirebiliyor. Uyuşturucu enjektesi kesilip krize sokulduktan sonra sırtlarına vurulan uyuşturucuyla serbest bırakılıyorlar. Şartlı refleks sebebiyle atlar doğruca kendilerine uyuşturucu verilen Türkiye’deki köylere doğru yöneliyor.

Türkiye’ye giren uyuşturucunun önemli bir kısmı Van’ın Başkale ve Hakkari’nin Yüksekova ilçeleri kırsalından sokuluyor. Afganistan, Pakistan ve İran üzerinden Avrupa’ya gönderilmek üzere Türkiye’yi geçiş güzergahı olarak kullanan tacirler esrar, eroin, kokain, Afyon ve türevlerinin sınırdan geçirilmesinde ve ülke içerisinde taşınmasında ilginç yöntemlere başvuruyor. Üst düzey emniyet yetkililerinin verdiği bilgilere göre, tacirler uyuşturucu maddeleri sınırdan geçirirken ünlü bilim adamı Pavlov’un ’Şartlı Refleks’ adını verdiği yöntemi atlar üzerinde uyguluyor. Atlarla yapılan uyuşturucu ticareti şöyle gerçekleşiyor: Türkiye’nin çeşitli yörelerinden satın alınan atlar Van ve Hakkari sınır köylerine getiriliyor. Şebekeler, burada atlara bir süre uyuşturucu enjekte ederek bağımlı hale getiriyor. Bu arada asker kamuflajı giymiş kişiler de atların asker elbisesinden korkup kaçmasını sağlamak amacıyla dövüp işkence ediyor. Uyuşturucu komasına sokulan atlar sınır bölgelerinden İran’a sokuluyor. Burada şebekenin diğer elemanları tarafından karşılanarak uyuşturucu verilen atların sırtlarına, bir süre bekletildikten sonra esrar, eroin gibi maddeler yükleniyor. Bu elemanlarca sınıra getirilen atlar Türkiye’ye yönlendiriliyor. Uyuşturucu bağımlısı olan hayvanlar kendilerine madde enjekte edilen yere yöneliyor. Karşılarına asker çıktığında şartlanmışlık sebebiyle kaçıyor. Bütün gücüyle askerden uzaklaşmak için mücadele eden atlar uzaktan tacirlerce takip ediliyor. Atlar güvenlik güçlerinin takibinden kurtulunca şebeke tarafından alınarak üzerlerindeki uyuşturucu madde boşaltılıyor. Atlar üzerindeki uyuşturucu ancak güvenlik güçlerinin hayvanları vurması durumunda ele geçirilebiliyor. Belli bir süre ahırlarda bekletilen atlar yeniden uyuşturucu ticaretinde kullanılıyor.

’Mal’ taşı, lüks otomobil sahibi ol

Uyuşturucunun Türkiye’ye sokulmasıyla iş bitmiyor. Bundan sonra bu maddelerin kuryeler aracılığıyla batıya gönderilme dönemi başlıyor. Bölgede uyuşturucunun yüzde 70’i polis ve jandarmaya yapılan ihbarlar sonucu yakalanabiliyor. Zaman zaman tacirler arasındaki anlaşmazlık ihbarlara neden olurken, bazen de büyük partileri kaçırmak için küçük partilerle güvenlik güçleri meşgul edilmeye çalışılıyor. Güvenlik güçleri küçük miktarlarla uğraşırken, büyük parti il sınırını geçmiş oluyor. Ülke içi sevkıyatta da ilginç yöntemler kullanılıyor. Kullanılan araç plakalarının 65 ve 30 olmamasına özen gösteriliyor. Bir araç ikinci kez kullanılmıyor. Araç özel bölmelerine uyuşturucu yerleştirildikten sonra sicili temiz olan bir kuryeye teslim ediliyor. Kurye belirtilen ilde kendisine tarif verilen parka aracı bıraktıktan sonra ertesi gün gidip aynı yerden alıyor. Böylece uyuşturucu teslim adresine ulaştırılırken, kurye işini yapan da lüks marka bir otomobil sahibi oluyor.

Domuz yağı ve biberle kamufle

Van’da son yıllarda başarılı uyuşturucu operasyonlarına imza atan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürü Mustafa Uçkan, uyuşturucu tacirlerinin en son domuz yağı ve dişi köpek idrarı kullanmaya başladıklarını söylüyor. Uçkan, uyuşturucu paketinin naylon torbaya konulup koli bandıyla sarılarak hava almasının engellendiğini ifade ederek, bu yöntemle eroinin 3 ile 4 yıl arasında bozulmasının engellendiğini kaydediyor. Uçkan, narkotik köpeklerinin koku almalarını engellemek için hazırlanan paketlerin üzerine domuz yağı ve acı toz biber sürüldüğüne dikkat çekiyor. Uçkan, özel bölmeye bırakılan dişi köpek idrarı sayesinde narkotik köpeğinin dikkatinin dağıtılarak köpeğin araçtan uzaklaşmasının sağlandığına vurgu yaparak, "Böyle bir durumda köpekler yerine konunun uzmanı personel devreye girip arama yaparak gizli bölmelerdeki zulaları buluyor. Eğer personel uzman değilse uyuşturucu kuryesi bunu kaçırabiliyor." diyor.

Koyun kuyruğunda 2 kilogram eroin

Uyuşturucu tacirlerinin sevkıyatta kullandığı yöntemlerden biri de paketlenen 2’şer kilo eroinin koyunların kuyruklarının altına bağlanması. Bir kamyona yüklenen 50 kadar koyun satılmak üzere İstanbul’a götürülüyor. Böylece koyun satıcısı koyundan çok götürdüğü uyuşturucudan para kazanıyor. Pek bilinmeyen bu yönteme, daha çok batıya hayvan sevkıyatının çok olduğu Kurban Bayramı öncesi başvuruluyor.

Ekmek arasına 4 bin ecstacy saklamışlar

Adana’da uluslararası uyuşturucu taciri 4 kişinin İstanbul’da piyasaya sürecekleri sentetik uyuşturucu hapları Trabzon ekmeğinin içinde sakladıkları ortayı çıktı. Polisin, ’Sarısu’ adı verilen operasyonla 4 bin adet ecstacy hap, yaklaşık 1 kilogram eroin ve 32 içimlik esrar maddesi ele geçirildi.

Avrupa’dan getirilen uyuşturucu hapların Türkiye’de piyasaya sürüleceği, Suriye, İran ve Irak’tan getirilen eroinin ise Almanya ve Hollanda’ya götürüleceği bilgisini alan Adana Emniyeti 20 gün önce Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan şebeke üyelerini takibe aldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Büro ekipleri, Adana’ya gelen şebekenin elebaşısı Mustafa S. (40) Metin İ. (40) ve Şevket K.’nin (57) içinde bulunduğu Almanya plakalı otomobili Akçatekir turnikelerinde durdurdu. Eş zamanlı yapılan operasyonda şebeke üyesi Adnan A. da (46) Adana’da yakalandı. Mustafa S.’nin üzerine bantlanmış halde 1 kilogram eroin ele geçiren Narkotik ekipleri, arabanın arkasındaki 2 adet Trabzon ekmeği içinde toplam 4 bin adet sentetik uyuşturucu hap buldu. Zanlıların evleri ve otomobilin içinde yapılan aramalarda 32 içimlik esrar, bir adet hassas terazi ile 1 tabanca ve bu tabancaya ait 17 adet mermi bulundu. Sorgulamasında vizesi bulunmayan Metin İ.’nin Mustafa Kadıoğlu adına düzenlenen sahte kimlik ve pasaportla yurtdışına çıktığı belirlendi. Zanlılar adliyeye sevk edildi. Ziya İpek, Adana

Terör örgütüne ait sığınakta esrar bulundu

Hakkari’de terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda 6 sığınık bulundu. Bu sığınaklarda çok sayıda patlayıcı ile uyuşturucu yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi. Hakkari Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçleri Hakkari’nin Çanaklı, Şenocak ve Alandüz kırsalında yaptıkları arazi taramalarında PKK’ya ait 6 sığınak buldu. Sığınaklarda yapılan aramalarda, 3 adet el bombası, 7 adet AK-47 piyade tüfeği şarjörü, 115 adet mermi, 200 gram TNT patlayıcı, çok sayıda yaşam ve barınma malzemesi ile uyuşturucu yapımında kullanılan 4 adet esrar eleği, 1 adet el terazisi, 1 sanayi tüpü ile 200 gram toz esrar ele geçirildi. Halis Tatlı, Hakkari

Van’da 11 ayda 2 ton uyuşturucu yakalandı

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu yılın 11 ayında yaptıkları operasyonlarda, 1 ton 217 kilo eroin, 8 milyon 982 bin 552 kök hintkeneviri ile 854 kilo 521 gram esrar ve 2 bin 760 litre asitanhidrit ele geçirdi. Narkotik köpekleri ’Barbar’ ve ’Şadok’un da kullanıldığı 60 civarında operasyonda 99 kişi tutuklandı.

Kargoya peynir diye verilmiş

Tacirler son dönemde kargo şirketlerini de kullanmaya çalışıyor. Bal, peynir süsü verilen tenekelerde uyuşturucu kaçırıldığının tespit edilmesinin ardından şirketler aramalarını sıklaştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious