Kaçakları taşıyan tekne battı

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk açıklarında kaçakları taşıyan tekne battı. Teknede bulunan 26 kişi sağ olarak kurtulurken iki kişi kayıp.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgilere göre, yasa dışı yollardan Yunanistan'a gitmek isteyen Afganistan uyruklu 1'İ bayan 28 kaçak, sabah saatlerinde İstanbul Zincirlikuyu'dan otobüsle Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Küçükkuyu Beldesi'nde akşam saatlerinde indirildi. Kaçakları taşıyan balıkçı teknesi, saat 21.45 sularında Altınoluk açıklarında alabora oldu. Altınoluk Yağçılar mevkiindeki balıkçıların olayı fark etmesi sonucu denizde ölüm kalım savaşı veren 26 Afganlı kaçak, kurtarıldı. Yüzerek kıyıya çıkmaya çalışan 26 kaçak, bölgeye giden sahil güvenlik ekipleri, jandarma ve çevredeki vatandaşlar tarafından denizden sağ olarak kurtarıldı. Olay yerinde hazır bekleyen ambulanslar yardımıyla durumu ağır olan bir kişi hastaneye götürülürken, kurtarılan diğer Afganlılar, jandarma karakoluna getirildi.

Yunanistan'a gitmek için kaçakçılara adam başı biner dolar, tekne kaptanına 500 dolar para ödediklerini söyleyen Afganlı kaçaklar, denizde bindikleri teknenin battığını ve bazı arkadaşlarının denizde kaybolduğunu belirttiler. Umut yolculuğuna çıkan ve yaşları 16 ile 30 arasında değişen toplam 26 Afganlı kaçak kurtulurken, iki kişinin kayıp olduğu öğrenildi. Tekne sahibinin ise kaçtığı belirtildi. Kayıp olan iki Afganlının deniz oğuk sularında ölmüş olabilecekleri düşünülürken, arama çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious