Kaçan kızın abisi konuştu

Kaçan kızın abisi konuştu.6150
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Batman'da sevdiği Müslüman erkeğe kaçan Yezidi kızın abisi: "Biz Müslümanlarla kirveyiz kız alıp vermeyiz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olay sonrası karakola başvuran kızın ailesi, kızlarının bulunmasını istedi. Kızlarının isteyerek gidip gitmediği yönünde endişeleri bulunan Yezidi aile "Kızımız kendi rızasıyla isteyerek gittiyse, diyecek bir şeyimiz yok. İnancımıza göre Müslümanlar bizim kivremizdir, kız alıp vermeyiz. Olayın bir mezhep çatışması gibi gösterilmesine üzülüyoruz" şeklinde olaya tepki gösterdi.

Kızları Kader'in 25 Kasım günü ortadan kaybolması üzerine Baba Ako Özel, Beşir'i ilçesi emniyet amirliğine durumu bildirdi.

Baba Özel'in bir gün sonra da kızının kaçırıldığını yönünde şikayette bulunması üzerine işlem başlatan emniyet yetkilileri arama çalışmalarına aralıksız devam diyor.

Kız kardeşinin şu ana nerede olduğunu bilmediğini aktaran ağbi İhsan Özel, "Kardeşim Batman merkeze bağlı GAP Mahallesi'nde oturan bir gence kaçmış veya kaçırılmış. Olayı tam olarak bilmiyoruz. Bu işin çözülmesi için ilk önce kardeşimin sağ salim adli mercilere teslim edilmeli. Yüce yargıya ve devlete güveniyorum. Kardeşim kendi özgür iradesiyle ben kendim kaçtım ve bu aileyi istiyorum derse yapacak bir şey yok. Biz bir şey yapmayacağız ve kızı kabul etmeyeceğiz. Ama ben istemiyorum beni zorla kaçırdılar derse geri alırız" dedi.

Dinleri gereği bir Müslüman'a kız vermediklerini belirten Abi İhsan Özel, biz burada azınlık bir gurubuz. Buradaki ve Türkiye'deki insanlarla kirveyiz. Bizim dinimizde kirveden kız alınmaz ve kirveye kız verilmez. Çabamız kızımızın yaşayıp yaşamadığı ve yargıya teslim edilmesidir. Bu bir mezhep meselesi, din meselesi değil. İki aile arasında bir meseledir. Hiç kimse bu konuyu başka yere saptırmasın. Biz kardeşiz, sadece dinlerimiz ayrıdır. Biz kızımızın akıbetinden endişe ediyoruz. Bu iş çatışma ile değil, diyalogla çözülür. Bizim devletimizden Batman halkından bir ricamız var. Bu işi çözelim." diye konuştu.

İhsan Özel, durumun yurtdışına yansımasını ise şöyle aktardı: "Biz burada azınlığız. Asıl nüfusumuz Avrupa'da. Bu olayın yaşanmasının ardından oradaki akrabalarımız, ilgili yerlere müracaat ederek, kızın akibeti hakkında bilgi talebinde bulunduklarınıöğrendik."

Bba Ako Özel ise her şeyden önce dinlerinin farklı olduğunu, kızının kandırıldığını düşünerek "17 yaşında bir kız çok rahat kandırılır. Bu işi adalet çözecektir." dedi.

Olay üzerine Beşiri Belediye Başkanı Burhan Korhan ve Batman Göçerler Derneği Başkanı Emin Çelik, Yezidi aileyi ziyaret ederek gerginlik yaşanmamasını, konunun sükunetle çözümünü istedi.

Sorunu büyümeden çözmek için çaba sarf ettiklerini belirten Emin Çelik, "Bu bir gönül meselesidir. Bu siyasi çıkar veya rant elde etme için kullanılmamalı. Kızın kendi arzusuyla gittiği iddia ediliyor. Birbirlerini sevmişler kaçmışlar. Ülkenin bir çok yerinde buna benzer olaylar yaşanıyor. Birbirlerini sevip kaçıyorlar. Gönül zengin fakir dinlemiyor. Zeynep Özal'ın da davulcuya kaçtığına şahit olduk. Bunlar da sevmiş kaçmışlar. Sorunu çözümü için arabuluculuk yapıyoruz" dedi.

Sorunun çözümü için arabuluculuk yapan Beşiri Belediye Başkanı Burhan Korhan ise soruna insani ve sevgi boyutu ile bakmak gerektiğini belirterek, sorunun çözümü için çaba sarf etmenin insani bir görev olduğunu ileri sürdü.

Kız tarafının kızlarını kayıtsız şartsız talep ettiklerini belirten Korhan, "Soruna inanç yönüyle bakılması sorunu çözümsüzlüğe götürür, oysa sorunun çözümü için olaya insani ve vicdanı açıdan bakmak lazım. Bunun için bu sorun tatlılıkla çözülmeli ve bir daha böyle olayların yaşanmaması için örnek oluşturmalı, bir birlerini seven gençler kaçmadan bu sorunlarını hal etmeli " diye konuştu.

Olaydan haberleri olmAdığını ileri süren Kerem Arıtürk'ün babası Davut Arıtürk ise sorunu çözmeden yana olduklarını belirterek, "Keşke olmasaydı. Ama olmuş bitmiş bir olay. Biz büyüklere düşen çocukların mutluluğunu sağlamaktır. Gönül işidir, talılıkla hal edilmelidir" dedi.

YEZİDİLİK

Yezidilik, Ortadoğu kökenli bir inanç sistemi. Irak, Suriye, Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan'da da cemaatleri bulunan Yezidilerin sayısının 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca başta Almanya ve İsveç olmak üzere Avrupa ülkelerinde de birçok göçmen Yezidi yaşıyor. Yezidiler kendi dinlerinden olmayanlarla evlenmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious