Kaçanlar PKK'yı anlatıyor! Silah ve erzak desteği inanılmaz

  • Giriş : 28.07.2007 / 11:55:00

PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarında 3 yıl boyunca silahlı faaliyet yürüten Gül Kırtan, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarında 3 yıl boyunca silahlı faaliyet yürüten Atatürk Üniversitesi sınıf öğretmenliği mezunu Gül Kırtan, PKK'nın Haftanin Kampı'nda grup sorumlusu olan babası Şükrü Kırtan'ın örgüt tarafından infaz edildiğini öğrenince, kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu. Kırtan, etkin pişmanlıktan yararlandırılarak ceza verilmeden serbest bırakıldı.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 6 ay önce güvenlik güçlerine teslim olduktan sonra tutuklanan 26 yaşındaki 'Rejne Pir'kod adlı PKK'lı Gül Kırtan, 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Atatürk Üniversitesi'nde 4 yıl sınıf öğretmenliği öğrenimi gören ve mezun olduktan sonra 3 yıl önce örgüte katılan Gül Kırtan savunmasında, "Babam 1990 yılında PKK'ya katıldı. Haftanin Kampı'nda grup sorumlusuydu. Babamın 1995 yılında bir çatışmada öldüğü bize bildirildi. Ancak atılan bir iftiradan dolayı örgüt tarafından infaz edildiğini Zap Kampı sorumlusu Haki Akçay bana söyledi. Bunu duyunca örgüte kin ve nefretin arttı ve teslim olmaya karar verdim" dedi.

DEHAP'ta eğitildim

Kapatılan DEHAP'ın Ankara'daki kongre ve konferanslarına katıldığını, gençlik örgütlenmesi içinde yer aldığını belirten Kırtan şunları anlattı:,

"DEHAP Genel Merkezi'nde gençlik eğitimi aldıktan sonra örgüte katıldım. Asıl amacım babamın akibetini öğrenmekti. Çünkü bana örgüte katılabileceğim yönünde olumlu cevap gelince ben bir süre erteledim. Erteleme sebebim ise okuldan mezun olup, KPSS'ye girmek için önüme bir engel çıkmamasıydı. KPSS için resmi başvurumu yaptıktan sonra örgüte katıldım."

Deniz subayı da vardı

Kampta daha çok Doğu bloku ülkeleri yapımı silahların tanıtımı ve kullanımı üzerine eğitim aldıklarını ifade eden Gül Kırtan şöyle devam etti: "Merkezi İstanbul'da bulunan Özgür Halk adlı dergide çalışan 'Erdem'kod adlı kişi, örgüt mensubu olan bir kızı sevdiğini açıkça söyleyince, aşırı derecede rencide edilerek teşhir edildi. Erdem kendi silahıyla intihar etti, ilk müdahalesi kasıtlı olarak geç yapılınca öldü. Halen örgütün Botan eyaletinde faaliyet gösteren 'Çiçek'kod adlı kadın intihar saldırısı yapmak için örgüte yazılı dilekçe verdi. Ayrıca 'Ali Kemal'kod adlı Amasyalı ve aslen Türk olan örgüt mensubu eşiyle birlikte örgüte katıldı. Bu kişi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir subay okulundan mezun olduktan sonra örgüte katılmıştı. Şu anda Kandil'de siyasal birim içinde eğitim veriyor. Eşi örgütten kaçtı. Kendisi askeri kanadın disiplin kurulundan sorumludur."

DTP'liler Kandil'e geldi

PKK'dan kaçmak için Özel Kuvvetler eğitmenliğinde sabotaj uzmanlık eğitimi aldığını, çünkü sabotaj eğitimi alanların eylem için şehirlere gönderildiğini belirten Kırtan şunları söyledi: "PKK'nın DTP'yle doğrudan ilişkisi var. DTP'li üye ve yöneticiler çeşitli dönemlerde Kandil ve Hınere kamplarına gelerek ideolojik eğitim alıyorlar, ardından legal zeminde siyaset yapmak için Türkiye'ye gönderiliyorlar."

"ABD'den silah alıyorlar"

ABD'li askeri ve siyasi temsilcilerin, 28 Haziran 2006 günü Kuzey Irak'taki Hakurk kampındaki dış ilişkiler idare birimi denilen yerde PKK'nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan ile gizli görüşme yaptıklarını belirten Gül Kırtan, örgütün geçen yıl aldığı eylemsizlik kararının da bu görüşme sonrası ABD güdümünde alındığını ileri sürdü. Gül Kırtan, "Örgütün şu anda KDP, KYB ve Rusya ile diplomatik ilişkileri çok güçlü. Ayrıca örgüt propagandasına yönelik çekimleri yapılan ve oyuncuları dağ kadrosundaki PKK'lılardan oluşan 'Beritan'adlı filmin finansörlüğünü de Almanya'dan gelen bir işadamı üstlendi. PKK, ABD'den silah, KDP ve KYB'den ise erzak alıyor" dedi.

İntihar timi kuruldu

PKK içerisinde 60 kişilik ‘Ölümsüzler Taburu'adı verilen intihar komandosu grubu bulunduğunu kaydeden Gül Kırtan itiraflarını şöyle sürdürdü: "Türkiye metropollerinde eylem yapan TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri), örgütün askeri kanadının 3'üncü kongresinde, askeri kanat sorumlusu Bahoz Erdal'ın önerisiyle kuruldu. Bu birim, örgütün meşru savunma stratejisine ters düşen ve metropollerde sivillerin hayatını kaybetmesine neden olan ve ulusrarası devlet, kuruluşlar ile özellikle AB'ye üye ülkelerden tepki toplayan intihar, sabotaj ve suikast eylemlerini sahiplenmektedir. TAK doğrudan Murat Karayılan'a bağlı çalışıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious