Kaçıralan uçak İstanbul'a geldi

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Kaçırılan Diyarbakır - İstanbul seferini yapan Pegasus Hava Yolları'na ait yolcu uçağı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Havalimanı çıkışında yolcular ile yakınları arasında duygulu anlar yaşanırken, yakınlarını bekleyenler, yolculara sarılarak, gözyaşlarını tutamadı. Uçakta bulunan bir baba ise dışarıda bekleyen bebeğini 5 - 6 kez öperek, hasret giderdi.
Diyarbakır- İstanbul seferini yapan Pegasus Hava Yoları'na ait PGT157 sefer sayılı Boing 737-800 tipi uçak, dün saat 16.50'de kalkamısından 30 dakika sonra kaçırılmıştı. Uçak kaçırılması nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na inerken, uçağı kaçıran Mehmet Gökçinkol, yapılan operasyon neticesinde yakalandı.

Kaçırılan uçak zorla Ankara'ya inerken, oradaki yolcuları almak için Atatürk Havalimanı'ndan Pegasus Hava Yolları'na ait bir uçak kaldırıldı. Ancak; yolcular İstanbul'dan gönderilen uçakla dönmek yerine kaçırılan uçakla döndüler.

Diyarbakır'dan İstanbul'a doğru hareket ederken 178 yolcu ile kalkış yaptığı belirtilen uçak, Ankara'dan İstanbul'a 151 yolcu ile geldi. Yolcuların havalimanından çıkmasıyla duygulu anlar yaşandı. Kimi yolcuların yakınları birbirleriyle sarılıp, kucaklaşıp hasret giderirken, bir baba kucağında sevdiği bebeğini 5-6 kez öperek hasret giderdi.

Hava korsanı Mehmet Gökçingöl'ün arkasında oturduğunu belirten Esin Kaynak, Gökçingöl'ün uçağa binerken anormal bir tavırda bulunmadığını kaydetti. Şahsın yolculuk esnasında kendi kendine birşeyler söylendiğini, şahsın yakalandığında güldüğünü, ifade ederek, "Galiba uyuşturucu almıştı" dedi. Kaçırıldığını kedisini arayan yakınları tarafından öğrendiğini dile getiren Kaynak, "Biz uçaktayken kaçırıldığımızın farkında değildik. Beni yakınlarım aradı ve kaçırıldığımı söyledi. Sonra biz de televizyona bakınca kaçırıldığımızı anladık" dedi. Uçağın ilk önce Atina'ya indiğinin kendilerine söylendiğini ifade eden Kaynak, uçaktan indikten sonra tabelalara bakarak, bulunduğu yerin Esenboğa Havalimanı olduğunu ve bir sorun nedeniyle oraya gittiklerini anladığını dile getirdi.

Uçakta bulunan diğer bir yolcu Nihat Sanır ise Havakorsanının uçak kalktıktan sonra lavaboya gitiğini ve şahsın uzun süre çıkmadığını kaydetti. Şahsın lavabodan çıkmasının ardından bir arbede yaşandığını ifade eden Sanır, uçağın Ankara'ya doğru hareket etmesinden dolayı durumdan şüphelendiğini söyledi. Uçağa Ankara'ya indikten 15-20 dakika sonra Özel Harekat Timleri tarafından operasyon yapıldığını belirten Sanır, "Özel Harekat Timleri uçağa birden girdi ve 'Eller havaya' diye bağırdı. O anda uçakta herkes panikledi. Yanımdaki kadın ile beraber uçaktaki 2-3 kişi korkudan bayıldı" diye konuştu.

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat ise uçağın kaçırılmasını talihsiz bir olay olarak nitelendirdi. Yolcuların sağ salim olarak dönmesinin kendilerini mutmlu ettiğini belirten Haybat, "Kaçırılan uçak başka bir havayollarına ait bir uçağın başına da gelebilirdi. Burada önemli olan yolcuların sağlıklı olması ve hava korsanının yakalanmasıdır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious