Kaçırılan 8 asker 'müebbet hapis' ile mi yargılanacak?

Kaçırılan 8 asker 'müebbet hapis' ile mi yargılanacak?.18870
  • Giriş : 05.11.2007 / 23:02:00
  • Güncelleme : 05.11.2007 / 23:08:00

Genelkurmay Dağlıca'da rehin alınan askerler hakkında “Vatana hıyanet” suçlamasından soruşturma açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Askeri Savcılığı, Dağlıca'da rehin alınan ve 14 gün sonra teslim edilen askerler hakkında “Vatana hıyanet” suçlamasından soruşturma açtı.

Soruşturma sonunda askerler müebbet hapis cezası ile yargılanabilecekleri iddia edildi. Başkent kulislerinden edinilen bilgilere göre önceki gün teslim edilen askerlere şok soruşturma. Genelkurmay Askeri Savcılığı 8 asker hakkında Askeri Ceza Kanunu'nun “Milli müdafaya hıyanet” ve “nöbette dikkatsizlik sonucu ehemmiyetli zarar ile silahı terk” suçlarından soruşturma başlatıldığı öne sürüldü.

ANKARA'DA SORGULANIYOR

Teslim edilen 8 asker sorgularının yapılması için Ankara'ya götürüldü. Genelkurmay Nizamiyesi'ne götürülen askerler burada Genelkurmay Askeri Savcıları tarafından sorguya alındı.

Askeri savcılık, askerlerin PKK'nin elinde bulundukları sürede örgüte bilgi verip vermediklerini sorguluyor. Savcılık ayrıca baskın sırasında askerlerin bir kusurları olup olmadığını da araştıracak. Askerlerin, kendi istekleriyle mi yoksa örgüt zoruyla mı yurt dışına kaçırılıp kaçırılmadıkları da soruşturmanın bir parçası.

SORGU TEK TEK YAPILIYOR

Savcılık, sorguyu tek tek yapmaya başladı. Savcılığın, askerlerin verdiği ifadelerdeki çelişkileri değerlendirmek amacıyla tek sorgu yöntemini seçtiği belirtiliyor.

CEZASI MÜEBBET

Askerlerin baskın sırasında kusurları olduğu saptanması durumunda, Askeri Ceza Yasası'nın 136'ncı maddesinde düzenlenen dikkatsizlik suçundan yargılanacak. Bu suç bir yıldan az olmamak üzere hapis cezası öngörüyor.

Askerlerin olası PKK sorgusu sırasında bilgi verdikleri ya da kendiliğinden askere teslim olduklarının belirlenmesi halinde askerler Askeri Ceza Yasası'nın 56'ncı maddesinde düzenlenen Vatana İhanet suçundan yargılanacak. Bu suç da müebbet hapis cezasına hükmediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious