Kaçırılan 8 askerin duruşması yarına ertelendi

Kaçırılan 8 askerin duruşması yarına ertelendi.15498
  • Giriş : 01.02.2008 / 21:27:00
  • Güncelleme : 01.02.2008 / 22:25:39

8 askerin duruşması tanık ifadelerine başvurmak ve sanık avukatlarının savunmaları için yarına ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Van Askeri Mahkemesi'nde devam eden 8 askerin duruşmasında sanıkların ifadeleri tamamlandı, mahkeme tanıkların ifadelerini almak ve sanık avukatlarının savunmalarını yapmaları için duruşmayı yarına erteledi.

Mahkeme duruşmanın sabahki oturumunda kısmi yayın yasağı kararı almasından sonra saat 14:00 başlayan ikinci oturum 21:00 sıralarında bitti. Yaklaşık 7 saatlik duruşmada bir kez 10 dakikalık ara verildi.

Mahkeme heyeti, birbirlerinin etkisi altında kalmaması için sorgu sırasında diğer sanıkları dışarı çıkarttı. Sorgulamalar teknik cihazlarla kayda geçiriliyor.

Sanık yakınlarının alınmadığı duruşmaya ilk olarak Ramazan Yüce'nin sorgusu yapıldı. Er Yüce, önceden hazırladığı 12 sayfalık savunmasını okuyarak yazılı olarak mahkemeye verdi. 1 saat süren sorgunun ardında Uzman Çavuş Halis Çağan'ın 1,5 saat süren sorgusu yapıldı. Daha sonrası yazılı olarak mahkemeye sundu. Yüce'nin sorgusu yaklaşık 1 saat sürdü.

Konyalı Er Fuat Başoda'nın sorgusuna geçildi. Fuat Başoda, savunmasının başında çok heyecanlı olduğunu belirterek, söyleyeceklerini karıştırabileceğini vurguladı. Ardında midesinin bulandığını dile getiren Başoda dışarı alınarak yüzü yıkandıktan sonra mahkeme salonuna alındı. Başoda yaptığı savunmasında heyecanlı olduğu gözlemlendi. Diğer sanıklar yaptıkları tek tek savunmalarını yaparak suçsuz oldukları ve üzerine atılan suçlamaları kabul etmediklerini dile getirdiler.

Mahkeme heyeti saatin ilerlemesi üzerine 4 tanık ifadelerinin alınması ve sanık avukatlarının savunmalarını yapmaları için duruşmayı yarın saat 09:30'a erteledi.

Duruşmanın bitiminden sanık Uzman çavuş Halis Çağan'ın babası eşi Zübeyde Çağan ile 4 yaşındaki kızı Zeliha Sultan Çağan ve avukatı Emekli askeri hakim Ali Fahir Kayacan ile birlikte çıktı. Basın mensuplarının görüntü almasından annesine sığınan Zeliha, babasını gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious