Kaçırılan askerler Kandil Dağı'nda, PKK'nın elinde!

Kaçırılan askerler Kandil Dağı'nda, PKK'nın elinde!.17979
  • Giriş : 26.10.2007 / 17:07:00
  • Güncelleme : 26.10.2007 / 17:09:34

El Cezire Haber Ajansı kaybolan sekiz Türk askerinin Kandil Dağı'nda; PKK'nın elinde olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdel Hamid'in bildirdiğine göre kaybolan sekiz Türk askeri Kandil Dağı'nda. PKK'nın elinde.. PKK elebaşlarının kaybolan askerlerle ilgili bilgiyi verdiklerini ifade eden Hamid, ateş kes teklifinin de PKK'dan kaynaklanmadığını bildiriyor.

The New York Times
ABD Irak Büyükelçisi askeri çözüme karşı

ABD Irak büyükelçisi Ryan Crocker Kandil dağlarında askeri operasyonun mümkün olmadığını söylüyor. Irak güvenlik güçlerinin olası bir askeri operasyonla PKK unsurlarını takip etmesinin hiçbir netice vermeyeceğini düşündüğünü söyleyen Crocker bir anlamda ABD'nin PKK konusundaki görüşünü de ortaya koyuyor. Askeri çözüm değil diplomatik çözüm.

Başbakan Erdoğan'ın Romanya ziyaretinde ABD'nin tutumunu eleştirmesinin ardından Crocker'in demeci oldukça ilginç bir tablo ortaya çıkarıyor.

Guardian
"Kürt gerilla Kandil Dağı'ndan meydan okuyor.."

Guardian'dan Michael Howard, PKK elebaşlarından biri olarak tanımladığı Mizgin Ahmed'in Iraklı yetkililer konusunda "kimse bize gelip burayı terketmemizi istemedi" sözlerini aktarıyor.

Ahmed'in "biz terörist değiliz, bağımsızlık talebimiz yok, ayrılıkçı değiliz, Avrupa Birliği kriterlerine uyan bir Türkiye görmek, Kürtlerin de demokratik Türkiye içinde haklarına sahip olmasını istiyoruz." sözleri de gazete satırlarından İngiltere'deki okurlara ulaştırılıyor. PKK üyeleri ateşkes ilan etmek için öne sürdükleri koşulları da yinelemişler...

Michael Howard ise haberinde şöyle devam ediyor: "PKK'lılar Irak'taki Amerikan kuvvetlerine işbirliği çağrısıyla 10 mektup yazdıklarını söylüyorlar. Ama başvurdukları şiddet eylemleri kimsenin onlarla muhatap olmamasına yol açıyor. Irak'taki bir Amerikan yetkilisi'Biz PKK ile iş yapmayız" deyip geçiyor. Örgütün askeri liderleri, bölgenin Kürt halkından da yok yere Türk ordusuna karşı saldırılarını artırdıkları için tepki görüyor.

The Independent
'Bağdat'ın Kuzey Irak'ta ancak Britney Spears kadar etkisi var'

Cockburn Kandil dağı yazılarına devam ediyor:
"Artık 1990'larda askeri yenilgiye uğrayan ve 1999'da liderleri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasını takiben çöken PKK, geçmişe gömülmüş bir hatıra değil. PKK'nın saldırıları bölgedeki 100 bin kişilik Türk Ordusu üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu da propaganda amaçlı. Her ölüm Türk hükümetini gerçekte istemediği bir operasyona sürüklediğinden ciddi siyasi baskı yaratıyor".

"Kürt istihbarat teşkilatının Başkanı Barzani de dün İngilizce El Cezire televizyonuna verdiği bir demeçte çok önemli bir noktaya değiniyor. Bağdat ve Ankara arasındaki anlaşmaların pek bir anlam taşımadığı görüşünde. Eğer bölgesel yönetime danışılmazsa, Bağdat'ın emirlerine uymak durumunda hissetmeyebileceklerini ifade etti."

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious