Kaçırılan bakanlar halen mahkum!

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin'de kaçırılan bakanların halen mahkum olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, kaçırılan İsrailli askerlerle ilgili olarak da, "Orada kaçırılan bir kişiyi soruyorlarda, Lübnan'da kaçırılan iki askeri neden sormuyorlar?" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin sorunun çözüm için yeni bir barış dinamiğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Gazze'deki ateşkesin süratle yayılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulması son derece önemli. Suriye'de bu konuyla aynı görüşleri paylaşıyor" ifadesini kullandı. İlgili BM kararları ve toprak karşılığı barış ilkesi temelinde Arap-İsrail ihtilafına adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Bu düşüncelerimizi de Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakana ilettik. Ayrıca, kendileri ile Irak'a komşu ülkeler toplantılarının tekrar devamı konusunda hemfikir olduk. Bununla ilgili çalışmaları Dışişleri Bakanlığı süratle yürütecektir" dedi.

Erdoğan konuşması sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail askerlerinin kaçırılması konusunun Beşşar Esad ile görüşülüp görüşülmediğinin sorulması ve Başbakanlık Danışmanı Ahmet Davutoğlu'nun Hamas lideri Halid Meşal ile görüştüğü yönünde yapılan spekülasyonların hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Spekülasyon üzerinde durmayı pek sevmiyorum" dedi. Erdoğan sorunun ikinci kısmının tekrarlanması üzerine ise " Şu anda özel temsilcimiz böyle bir görüşme yapmış değildir" ifadesini kullandı.

Erdoğan aynı soruyla ilgili şunları dile getirdi: "Ben şunu çok merak ediyorum. Şu an Filistin'deki örgüt, Filistin'de hangi örgütse kaçıran, orada kaçırılan bir kişiyi soruyorlarda, Lübnan'da kaçırılan iki askeri neden sormuyorlar... İsrail tarafında da, dünya basınında da orası konuşuluyor. Lübnan neden konuşulmuyor. Bunu merak ediyorum. Bir de bunu istiyorsunuz da karşılığında İsrail olarak ne vereceksiniz veya ne istiyorsunuz? Bunlar ortada yok ne yazıkki. Bu konuyla ilgili bazı ülkeler devreye giriyor. Mısır, İngiltere, Almanya devreye giriyor. Fakat ne istiyorsunuz, bunun karşılığı ne verilecek, böyle bir şey yok. Hala Filistin'de kaçırılan bakanlar mahkum. Çocuklar aynı şekilde, kadınlar aynı şekilde. Çaresiz, biçare. Bunlar mahkum. Bu konuda son zamanlarda İsrail Başbakanı Olmert'in bazı açıklamaları oldu. İnanıyorumki, eş zamanlı bir adım atılsa, kararlı bir tutum içinde olunsa, taraflar bu konuda -tamam biz bu konuda dediğimizi yapacağız- deseler; eğer sorunda kaçırılan askerse o konu, başka bir sorun varsa onu da gündeme getirseler iş çözülecek."

Erdoğan mevcut durumun "Acaba bu olayın böyle bir ranta dönüştürülmesi mi var?" düşüncesini akla getirdiğini söyledi. Erdoğan, "Bunun devamında kendileri için fayda mülahaza edenler mi var, bu fayda siyasi olabilir, başka bir türlü olabilir. Öbür tarafta da o asker - bak bizim askeri kaçırdınız- kurt kuzu hikayesi. Bu mu var? Bu sorulara cevap arıyoruz. " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious