Kaçırılan gemileri SAT timi kurtaracak

Kaçırılan gemileri SAT timi kurtaracak.12616
  • Giriş : 15.11.2008 / 08:24:00

Bir gece yarası SAT timlerinin helikopterden iple aniden gemiye inerek korsanları etkisiz hale getireği söylendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SOMALİ yakınlarındaki Aden Körfezi'nde terör estiren ve Ya- Sa Denizcilik'e ait Neslihan adlı geminin ardından, YDCK Denizcilik'e ait 'Karagöl' adlı Türk gemisini de kaçırarak fidye isteyen Somalili korsanlara yönelik, bölgedeki NATO gücünden ayrılarak ulusal komutaya geçen Gökova Firkateyni'nin her an operasyon gerçekleştirebileceği bildirildi. Firkateyne, bu amaçla Sualtı Taarruz Timi (SAT) takviyesi yapıldığı belirtildi.

NATO bünyesindeki deniz gücüyle birlikte bölgede bulunan Kurmay Yarbay Ender Kahya komutasındaki F- 496 bordo numaralı Gabya sınıfı Gökova Firkateyni'ne, NATO'nun bilgisi dahilinde Türkiye'den SAT timi takviyesi yapıldığı bildirildi. Tüm dünyayı tedirgin eden korsanlara karşı operasyonu tüm ülkelerin de desteklediği belirtilirken, operasyon hazırlıklarının en ince ayrıntısına kadar yapıldığı, gerektiğinde NATO gemilerinin de TCG Gökova'ya destek vereceği kaydedildi.

Konuyla ilgili resmi açıklama yapılmazken, Türk Deniz Kuvvetleri'nden bazı emekli subaylar, bir gece yarası SAT timlerinin helikopterden iple aniden gemiye inerek korsanları etkisiz hale getirebileceğini söyledi. Türk timlerinin bu konuda son derece deneyimli oldukları da belirtildi. SAT timlerinin, helikopterden her koşulda iple hareket halindeki bir gemiye inme (bording) kabiliyeti ve deneyimine sahip olduğu gibi, su altında dalarak veya su üstünden sürat botuyla herhangi bir gemiye yaklaşıp çıkabilecek özelliklere sahip olduğu ve en modern silahlarla donatılmış, her türlü silahı kullanabilecek güce sahip oldukları biliniyor.

Şu anda NATO gemilerinden ayrı olan ve operasyon hazırlığı ve planlamasını tamamladığı belirtilen TCG Gökova'ya emir verildiği anda operasyona başlanabileceği vurgulandı.

Türk Deniz Kuvvetleri'nde Gabya sınıfı 8 firkateynden biri olan F- 496 bordo numaralı Gökova Firkateyni, emsallerine oranla son derece kıvrak manevra kabiliyetine sahip. Deniz Kurmay Yarbay Ender Kahya komutasındaki firkateynde şu anda bir Sea- Havk (Deniz Şahini) helikopteri de mevcut. NATO görevine çıkarken, diğer gemiler gibi (Savaş yükü) olarak da adlandırılan eksiksiz mühimmat donanımı olan Gökova'da 20 subay, 113 astsubay, 18 uzman, 68 erbaş ve er bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*