Kaçırılan turistler için DTP'den öneri

Kaçırılan turistler için DTP'den öneri.11613
  • Giriş : 11.07.2008 / 14:50:00

DTP'li Kubilay, kaçırılan turistler için Alman hükümetinin devreye girmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AĞRI’nın Doğubayazıt İlçesi DTP’li Belediye Baskanı Mukaddes Kubilay, Ağrı Dağı’ndan PKK’nın kaçırdığı 3 Alman turistin kurtarılması için Alman hükümeti ile yakınlarının devreye girmesi gerektiğini söyledi. Alman turistlerin kaçırılışını ve gelişmeleri Roj TV’den izlediğini anlatan Mukaddes Kubilay, “Bölgede ve Ağrı Dağı’nda zaten bir savaş var. Bu nedenle Ağrı’ya çıkanların sayısında gözle görülür bir düşüş oldu” dedi.

Belediye’deki makamında yerli ve yabancı basın mensuplarını kabul eden Başkan Mukaddes Kubilay, görüntü ve ses kaydı alınmasına izin vermedi. 3 turistin, Alman hükümetinin PKK’ya son yıllarda uyguladığı politikaya tepki sonucu kaçırıldığını kaydeden Kubilay, serbest bırakılmaları için Alman hükümeti veya kaçırılanların ailelerinin, devreye girmesi halinde daha çabuk sonuç alınacağına inandığını söyledi. Dağlıca’da rehin alınan 8 Türk askerinin, ailelerinin talebi üzerine serbest bırakıldıklarını kaydeden Mukaddes Kubilay, şu ana kadar partilerine böyle bir talebin olup olmadını bilmediğini belirtti. Bölge insanının savaş ortamında olduğunu iddia eden Mukaddes Kubilay, “Bu savaşta hem asker hem de gerilla cenazeleri oluyor. Seyahat özgürlüğü yok. 1982 ve 1999 yıllarında Ağrı Dağı'nda turizm patlaması olmuştu. Ancak son iki yıldır Ağrı Dağı’na çıkışlarda büyük bir düşüş var” diye konuştu.

Öte yandan PKK tarafından 8 Temmuz günü saat 23.00 sıralarında Ağrı Dağı’nın 3 bin 200 metre yükseklikteki ana kamptan kaçırılan Lars Holger Renne (33), Martın Georg (49), Helmut Johann’dan (65) şimdiye kadar hiçbir haber alınamadı. Almanları alarak karanlıkta kaybolan otomatik silahlı 5 teröristi yakalamak için bölgede arama- tarama çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Karadan ve havadan yapılan operasyonların devam edeceğini belirten Ağrı Valisi Mehmet Çetin, kaçırılan Almanlarla ilgili olarak henüz bir temas sağlanmadığını söyledi. Vali Çetin, bugün Almanya’dan bir heyetin incelemelerde bulunmak üzere Ağrı’ya geleceğini de kaydetti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*