Kaçırılan uçaktaki yolcular korku dolu anları anlattı...!

Kaçırılan uçaktaki yolcular korku dolu anları anlattı...!.18224
  • Giriş : 18.08.2007 / 22:15:00

Kaçırılan uçağın yolcularından bir bölümü, Atlasjet'in bir başka uçağıyla İstanbul'a getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biri bebek 122 yolcu, Atatürk Havalimanı'nda, İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş ve diğer yetkililer tarafından çiçeklerle karşılandı.
Dış Hatlar Terminalinde kendilerini bekleyen yakınlarına sarılan yolculardan bazılarının göz yaşlarını tutamadıkları görüldü.
İstanbul'a gelen yolcular arasında, sanatçı Mithat Körler'in yanı sıra Emre Altuğ'un orkestrası da yer aldı.
YOLCULAR YAŞADIKLARINI ANLATTI
Kıbrıs'ta öğrenci olan oğlunun yanından dönen Gülçin Yendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uçağın hareketinden bir müddet sonra ön kısma yakın yolculardan ikisinin hızla koşmaya başladığını belirterek, şunları kaydetti:
''Bir an ne olduğuna anlam veremedik. Meğer pilotlara ulaşmak için koşuyorlarmış. Ancak kokpit kilitli olduğundan içeriye giremediler. 'Elimizde bomba var, rotayı İran'a çevirin' dediler. Pilotlar da yakıt alma bahanesiyle uçağı Antalya'ya indirdi. Bunlar olurken hepimiz çok korktuk. Bizlere dönerek; 'Korkmayın, biz ABD'yi protesto ediyoruz, sizlere bir şey yapmayacağız' dediler.'' Pilotların, kendilerinden önce uçaktan atladığını kaydeden Yendi, ''Uçakta havasız kaldık, çok zor anlar yaşadık. Uçağın kapıları açılmasaydı hepimiz ölebilirdik'' şeklinde konuştu.

''SİZ MÜSLÜMANSINIZ, SİZİNLE İŞİMİZ YOK''
Yolculardan Ahmet Sert ise annesi Fatma Sert ile Kıbrıs'taki ağabeyinin yanından döndüklerini belirterek, uçakta yaşadıklarını şöyle anlattı:
''İki eylemci aniden pilotların olduğu kısma yöneldi. İçeri girmeyi başaramayınca pilotlarla bir süre konuştular. Daha sonra bize dönerek, 'Siz sakin olun. Siz Müslümansınız, bizim sizinle işimiz yok' diyerek, bizi sakinleştirdiler. Eylemcilerin ellerinde bomba gibi sarılmış bir paket vardı. İçlerinden biri, uçağın ortasına yürüyerek elindeki bandı bir koltuğa yapıştırıp, 'Bu pakette uçağın yarısını havaya uçuracak patlayıcı var' deyip, bizi tehdit etti. Uçak kabini bir müddet sonra havasız kalınca, kadın ve çocukları ön taraftan bırakmaya başladılar. Bu sırada bazı yolcular da arka kapıyı kırdı. Kaçan, kaçabildi.'' Sert, eylemcilerin uçağı İran'a götürmek istediklerini, ABD'yi protesto amacıyla uçağı kaçırdıklarını söylediklerini kaydetti.

''ARKA KAPIYI BEN AÇTIM''
Yolculardan, Kıbrıs'ta tekstil işinde çalışan Murat Kılınç da havasız kaldıkları için arka kapıyı kendisinin açtığını söyledi.
Yıldız, uçak havalimanına indikten sonra eylemcilerin Müslüman olmayanları ön tarafa aldıklarını belirterek, şunları söyledi:
''Müslüman olmayan 1'i bayan 3-4 kişi çıktı. Onları yanlarına aldılar. Zaten en geç de onları bıraktılar. Herkes panik içindeydi. Bize, 'Siz sakin olun, size bir şey yapmayacağız' dediler. Havasızlıktan bayılmalar başladıktan sonra uçağın kapısını açarak yaşlı ve çocukları bırakmaya başladılar. Tam bu anda ben de arka kapıyı açarak atladım. Bu sırada kolumdan yaralandım. Zaten benim peşimden de herkes kaçtı.'' Korsanlara önce engel olmak istediklerini anlatan Kılınç, ancak hayati tehlike bulunması nedeniyle hostesler tarafından engellendiklerini belirtti.
Kılınç, çok kötü bir gün yaşadıklarını ve kurtuldukları için şanslı olduklarını ifade ederek, ''Uçağı İran ya da Suriye'ye götüreceklerini söylediler. Antalya'ya indiğimiz için çok şanslıydık. Gerçekten pilotlarımızı kutlamamız gerekiyor'' diye konuştu.
Yolculardan Zekave Tayaç da korsanların, kadın ve çocuklu oldukları için kendilerini ön kapıdan bıraktıklarını belirterek, ''Müslümanız dedik, tekbir getirdik öyle bıraktılar. Onların amaçları Suriye'ye gitmekti'' dedi.

''BULDUĞUMUZ İLK DELİKTEN ATLADIK''
Erkan Koç adlı yolcu ise uçak Antalya'ya indikten bir süre sonra kargaşa olduğunu, arka kapı ve orta çıkışların açıldığını anlatarak, ''Bulduğumuz ilk delikten atladık. O an hiçbir şey düşünemiyorsunuz. Sadece atlamak ve oradan kurtulmak istiyorsunuz'' şeklinde konuştu.
Yolculardan Emre Şanver ise orta kapıyı açarken yaralandığını belirterek, küçük bir sıyrık olan yarasına pansuman yapıldığını kaydetti.
Uçaktaki yolculardan 11 yaşındaki Güven Özalp ise ailesiyle birlikte tatilden döndüklerini ifade ederek, ''Çok korktum, havasız kalınca midem bulandı. İlk kez terörist gördüm'' dedi.
İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş, 122 yolcu ve bir bebeğin, İstanbul'a getirildiğini, diğer yolcuların kendi istekleriyle Antalya'da kaldıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious