Kaddafi, Silvio'yu Ömer Muhtar'la vurdu

Kaddafi, Silvio'yu Ömer Muhtar'la vurdu.15846
  • Giriş : 11.06.2009 / 10:23:00

40 yıllık iktidarında ilk kez İtalya'ya giden Kaddafi, yakasına Ömer Muhtar'ın İtalyanlarca zincire vurulmuş fotoğrafını takınca Berlu-sconi şok oldu. Öldürücü darbe ise Muhtar'ın oğlu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Libya lideri Kaddafi, 40 yıllık iktidarında ilk defa İtalya'ya gitti. Yakasında Ömer Muhtar'ın İtalyanlar tarafından zincire vurulmuş fotoğrafını taşıyan Kaddafi'yi gören Berlusconi şok oldu. Uçaktan Ömer Muhtar'ın oğlu inince dakikalarca sessizlik yaşandı.

İtalya'ya dün ilk kez ayak basan Muammer Kaddafi'nin ziyaretine, Libya liderinin yakasında taşıdığı 'Ömer Muhtar'ın İtalyanlar tarafından zincirlenmiş haldeki fotoğrafı' damgasını vurdu. Üç günlük resmi ziyaret için dün Roma'ya giden Kaddafi, askeri üniforması üzerinde taşıdığı, '1931'de Libya'da İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin önderi Ömer Muhtar'ın prangalı' fotoğrafıyla İtalya'dan tarihi bir intikam almış oldu. Kaddafi'nin İtalya'ya yaptığı ilk ziyaret, İtalya-Libya ilişkileri açısından da "tarihi" diye nitelendiriliyordu.

Libya liderini son anda karşılamaya giden İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise Kaddafi'nin Tokat niteliğindeki mesajı karşısında şok oldu. İki lider arasında bir süre sessizlik yaşandı.

700 KADINLA GÖRÜŞECEK

Ömer Muhtar'ın oğlu Muhammed Muhtar ile birlikte Roma'ya giden Kaddafi, bugün Senato ve Roma Belediyesi'ni ziyaret etmenin yanı sıra Roma La Sapienza Üniversitesi'nde öğretim üyeleri ve öğrencilere seslenecek.

Kaddafi'nin senatoda da bir konuşma yapması öngörülüyor. Ancak kimi senatörler Libya'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Kaddafi'nin senatoda konuşturulmasına itiraz ediyor. Kaddafi, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'yla yaptığı görüşmede, “İtalya sömürgecilik ve faşizm döneminden dolayı özür dilemiş olduğu için buradayım. İtalya artık dost bir ülkedir” dedi. Yarın İtalyan Sanayiciler Birliği'ni ziyaret edecek olan Kaddafi, İtalya Fırsat Eşitliği Bakanı Mara Carfagna ve İtalyan şirketlerinin temsilcilerinden oluşan yaklaşık 700 kadınla görüşecek.

SORUNLAR BİTECEK Mİ?

Kaddafi'nin Roma ziyareti, İtalya-Libya ilişkilerinde geçmişe ait kimi sorunları da geride bırakıp tam bir uzlaşma sağlama sürecinin son halkasını teşkil ediyor.

Süreç, 30 Ağustos 2008'de Bingazi'de iki ülke arasında "dostluk, ortaklık ve işbirliği antlaşması"nın imzalanmasıyla başlamıştı. Mutabakata göre, İtalya sömürgecilik döneminde Libya'da yolaçtığı zararı tazmin amacıyla Libya'da 200 ev yapmayı, 100 öğrenciye burs vermeyi, mayından zarar gören Libyalıları tedavi etmeyi ve İtalya'ya taşınmış olan arkeolojik eser ve yazmaların geri verilmesini taahhüt etmişti.

İtalyanlara direnişi idamla son bulmuştu

1931'de idam edilen Ömer Muhtar, Libya'da İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin önderiydi. İtalyanların 1911'de Libya'ya çıkarma yapması üzerine direniş hareketine katıldı. 1922'de İtalya'da iktidara gelen Faşistlerin Libya'yı sömürgeleştirme politikasına karşı 1923'te Berka'da yeni bir direniş hareketi başlattı. Mısır ve Sudan'dan gelen yardımların kesilmesine karşın, Bedevi köylülerin yardımıyla direnişini 1931'e değin sürdürdü. 11 Eylül 1931'de bir çarpışmada yaralanarak İtalyanlara esir düştü.

General Rodolfo Graziani'nin başkanlığında bir savaş mahkeme- since ölüme mahkum edildi ve Saluk'ta asıldı.

Berlusconi son anda karşıladı

Berlusconi, boyun ağrısı nedeniyle Libya lideri Kaddafi'yi karşılama görevini Dışişleri Bakanı Franco Frattini'ye havale etmesinin ardından, son anda da olsa havalimanına yetişmeyi başardı. Roma'ya "Libyalı amazonlar" diye bilinen kadın korumalarını da beraberinde getiren Kaddafi, askeri üniforması ve siyah güneş gözlüğüyle dikkat çekti.

Çadırı Roma'da

Roma'ya yaklaşık 300 kişilik kalabalık bir heyetle gelen Kaddafi, yine çadır geleneğini sürdürüyor. İtalyan hükümeti, başkentin ünlü parklarından Doria Pamphili'yi Kaddafi'nin çadırına tahsis etti. Kaddafi, Roma ziyareti boyunca yoğun koruma önlemleri altında çadırında konaklayacak.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*