Kaddafi'den Afrika Devletleri'ne uyarı

  • Giriş : 18.01.2008 / 16:17:00

Libya lideri Muammer Kaddafi, "Kara kıta, (Birleşik Afrika Devletleri) olarak derhal birleşmezse başka Darfurlar olur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Batı Afrika Devletleri Ekonomi Topluluğunun Burkina Faso'nun başkenti Ugadugu'daki zirvesinin açılışında konuşan Kaddafi, "Ulusal devlet kavramı yok oluyor. Küçük devletlerle buna karşı hiçbir şey yapılamaz. Bu gidişle Afrika da ulus-devletlerinin yok olduğunu görecek" dedi.
"Afrika, savaşlara ve kabile kavgalarına sahne olacak" diyen Libya lideri, dünya devletlerinin kendi çıkarlarını korumak için bölgeye tekrar müdahale edeceğini söyledi.
Kaddafi, "Sudan'ın Darfur bölgesi, bunun örneği, ama bulaşıcı bir örnek. Afrika'da yeni Darfurlar olacak. Sudan, Darfur'da karşısına çıkan tehdide cevap verecek durumda değil. Bu yüzden uluslararası müdahale geldi. Kenya'da da çatışma etnik temele kayıyor" diye konuştu.
Uluslararası kuruluşlara göre, Darfur'daki çatışmada beş yılda yaklaşık 200 bin kişi hayatını kaybetti, 6 milyonluk nüfusun 2 milyondan fazlası evini barkını terk etmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious