Kaddafi'nin oğluna 'El Kaide' suçlaması

Kaddafi'nin oğluna 'El Kaide' suçlaması.39342
  • Giriş : 26.01.2008 / 19:03:00

Irak'ta bir polis yetkilisi, Musul'daki saldırıların arkasında olduğu belirtilen El Kaide grubunun Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi tarafından desteklendiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Associated Press ajansının haberine göre, Albay Cubayir Raşid Nayif, El Anbar vilayetindeki Sünni aşiretlerin oluşturduğu El Anbar Uyanış Meclisi'nin yaklaşık 3 ay önce 150 kadar yerli ve yabancı savaşçıdan oluşan Seyfeddin Birliğinin Musul'a gelebileceği konusunda Amerikan ordusunu uyardıklarını belirtti.

Nayif, savaşçıların son 2 ya da 3 ay içinde Musul'a yakın Suriye sınırından geçtiklerini, daha sonra kente mevzilenip terör faaliyetlerine başladıklarını, bomba yüklü araçları infilak ettirdiklerini söyledi.

Kaddafi'nin oğlunun grubu desteklediğini iddia eden Naif, bunun nedeni konusunda açıklama yapmadı, ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu arada, Irak'ta mezhep çatışmasına neden olan 2006 yılındaki bombalı saldırıda zarar gören Samarra'daki Askariye türbesinin bir Türk firması tarafından onarımına başlandığı belirtildi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin danışmanı Haki El Hakim, türbenin yeniden inşası çalışmalarında koruma amaçlı 3 tabur askeri Samarra'ya gönderdiklerini açıkladı.

Askariye'nin yapımı için 8 milyonu Avrupa Birliği'nden, 5 milyonu UNESCO'dan ve kalanı Irak hükümetinden olmak üzere 16 milyon dolar bütçe ayrılmıştı. Onarımın ilk aşamasının Ağustos'ta biteceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious