Kader günü!

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu bugün, Türkiye ile müzakerelerin geleceğine şekil verecek olan İlerleme Raporu’nu açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu aşamadan sonra komisyon 14-15 Aralık’taki liderler zirvesi için "tavsiye" hazırlayacak.

AVRUPA Birliği Komisyonu, bugün açıklayacağı raporda limanlar sorununun aşılmamasının müzakereleri olumsuz etkileyeceğini belirtecek. AB Komisyonu ayrıca AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın limanlar konusundaki önerilerine tam desteğini duyuracak ve Aralık ayına kadar gelişmeleri bekleyecek, tarafların tutumuna göre 14-15 Aralık’ta toplanacak olan AB liderleri toplantısına bir "tavsiye" sunacak.

Önceki gün, Türkiye ile ilgili ilerleme raporu ve buna bağlı strateji belgesini görüşmek için bir araya gelen AB Komisyonu üyelerinin "bölüm şefleri" arasında görüş ayrılığı yaşandı. Fransa, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan, bugün yayınlanacak olan raporda net bir şekilde müzakerelerin seyri konusunda bir görüşün yer almasını istedi. 1 Ocak’tan itibaren AB dönem başkanlığını devralacak olan Almanya da, sorunun üç hafta içinde çözümlenmesinde ısrarcı davrandı. Berlin hükümetinin 6 aylık dönem başkanlığı sırasında Kıbrıs sorununu "kucağında" istemediği belirtildi.

MÜZAKERELER OLUMSUZ ETKİLENİR

Ancak diğer ülkelerin bu görüşe karşı çıkmalarıyla, limanlar konusundaki gelişme için Aralık’ın ilk haftasının beklenmesi kararlaştırıldı. Buna rağmen limanların açılmasını öngören ek protokolün Ankara tarafından onaylanmamasının, "müzakereleri olumsuz etkileyeceği" ifadesine yer verilmesi konusunda da uzlaştılar. AB yetkilileri, AB Komisyonu’nun Türkiye’ye en olumlu bakan "AB kurumu" olduğunu belirterek, komisyonun müzakerelerin geleceği ile ilgili AB zirvesine "tavsiye" sunmasının olumlu olacağını, böylelikle olumsuz görüşlere sahip liderlerin hareket alanının daralacağını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious