Kadıköy Belediyesi'den Hıdrellez sürprizi

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Hıdrellez'i geleneksel ritüelleri ve Fatima Spar & Die Freedom Fries konseri ile kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baharın gelmesiyle birlikte doğanın kış uykusundan uyanışının kutlandığı Hıdrellez'in simgesi, üzerinden atlandığında tüm kötülükleri yokettiği ve dileklerin gerçekleşmesini sağladığına inanılan "ateş", "sokak çalgıcıları", "şerbetçiler", "bereket simgesi yiyecekler", dileyenleri gönlündeki kavuşturduğuna inanılan "dilek ağacı" ve diğer sürprizler. 5 Mayıs akşamı CKM'ye gelenler, Hıdrellez'in geleneksel neşeli ritüellerini yaşayacak, Fatima Spar&Die Freedom Fries konseriyle Balkan Müziği'nin coşkusunu paylaştılar.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün de ateşin üzerinden atlayarak katıldığı hıdırellez etkinliklerine Almanyanın Kruzberg kentinden Kadköy Belediyesinin konuğu olarak gelen misafirlerde yer aldılar. Kadıköy Belediyesi tarafından armağan edilen, Hıdrellez'in sembolü "gül fidesi"nin toprakla, suyla buluşmasını, yeşermesini, büyümesini, çiçek açmasını sağlandı.

Ateşli bir ritmik altyapı ve bitmek tükenmek bilmeyen bir neşe; sınırsız bir dans müziği. Kökeninde barındırdığı New Orleans ritmini Karadeniz ve Balkan ezgileriyle zenginleştiren Fatima Spar & Die Freedom Fries; "Hayal Kahvesi"nin katkısıyla CKM'de İstanbullu müzikseverler ile buluştu.

Zırzop albümü ile Avrupa'da başarılı bir çıkış yakalayan Fatima Spar&die Freedom Fries, bu albümünde Türkçe seslendirdiği İstanbul isimli bir şarkı ve iki Balkan türküsü de yer alıyor. Albümle aynı adı taşıyan Zırzop ise Fatima Spar'ın ilk bestesi. Fatima Spar'in sıcak, özgün ve diri sesi, Milos Todorovski'nin içli akordeonu, Philip Moosbrugger'in sağlam kontrabası, flugelhorn ve trompette Alexander Wladigeroff ve soprano saksafonda Andrey Prosorov'dan olusan renkli nefesliler grubu ve tümünü toparlayan ritmik alt yapının mimari davulcu Erwin Schober, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'deki konserlerinde dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious