Kadıköy'de Nazım hikmet gecesi

Kadıköy'de Nazım hikmet gecesi.5383
  • Giriş : 16.01.2009 / 08:02:00

Kadıköylü şair-yazar Nazım Hikmet, 107. doğum gününde Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür merkezinde düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nazım Hizmet, 107. doğum gününde düzenlenen bir etkinlikle Kadıköylü hemşerileri tarafından anıldı. 15 Ocak doğumlu ünlü şairin anısına gerçekleştirilen etkinlik Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapıldı. Gecede bir konuşma yapan Barış Manço Kültür Merkezi sorumlusu Cuma Bolat, Nazım Hikmet'in yeniden Türk vatandaşlığına geçirilmesinin gecenin anlamını daha da artırdığına dikkat çekerek, ünlü şair Şükran Kurdakul'dan alıntı yaparak, Nazım Hikmet'i anlattı. Sennur Sezer'in "Umut ve Direnç Şairi Nazım Hikmet" başlığı altındaki konuşmasının ardından ise Sadık Gürbüz söylediği türkülerle geceye renk kattı.

Rus Devlet Sanatçısı ve Türkiye-Rusya Diyalog Platformu Başkanı Ahmet Ahmetov ise Nazım Hikmet hakkında, "Bir şair, bir yazar, temsil ettiği toplumun namusudur, şerefidir. Bence Nazım Hikmet, Türk dünyası ve özellikle Türkiye tarafından geç de olsa anlanan bir namustur. Nazım Hikmet'in son 10 yılı Rusya'da geçmiş. Biz okuldayken Milli Eğitim müfredatına göre Nazım Hikmet şiirleri Puşkin, Toltstoy, Dostayevski gibi dünyaca ünlü klasiklerin arasında okunurdu" diye konuştu.

Katılımın yüksek olduğu gece sinevizyon gösterileri ile devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*