Kadıköy'de toplanan köylüler, ağalarını protesto etti

Kadıköy'de toplanan köylüler, ağalarını protesto etti.20256
  • Giriş : 15.04.2008 / 18:00:00

Köylüler geçmişte topraklarını ellerinden hileyle aldığını öne sürdükleri ağayı protesto ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Sinan köyü sakinleri, geçmişte ağa tarafından ellerinden hileyle alındığını öne sürdükleri toprakların kamulaştırma yoluyla ağadan geri alınarak köylülere dağıtılması istemiyle İstanbul'da eylem yaptı.

Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan Sinan köyü sakinleri adına basın açıklaması yapan Halil Duru, ''ağanın hile yaparak topraklarını ellerinden aldığını'' öne sürerek, buna karşı uzun süredir yürüttükleri mücadeleden sonuç alamadıklarını ve 5 yıldır tarlalarını ekemedikleri için aç kaldıklarını ifade etti.

Konuyla ilgili davanın da 5 yıldır sürdüğüne dikkat çeken Duru, şöyle konuştu:
''Köylüler olarak yokluk ve yoksulluk içinde yaşıyoruz. Reşit ve Cengiz Sinanlı ise servetine servet katmaya devam ediyor. 5 köyde hileyle el koydukları 110 bin dönüm toprak bile onların gözlerini doyurmadı. Devleti, hükümeti ve mahkemeleri bu gerçekleri görmeye davet ediyor, hükümetten bir an önce Sinanlı ailesinin hileyle gasp ettiği toprakları kamulaştırarak, köylülere dağıtmasını bekliyoruz.''''Sinan köyü kazanacak, ağalık yıkılacak'' yazılı pankart taşıyan grup, ağa karşıtı sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious