Kadıköy'de usulsüzlük iddiası

Kadıköy'de usulsüzlük iddiası.15122
  • Giriş : 15.10.2008 / 09:24:00

CHP, Kadıköy Belediyesi'ndeki yolsuzlukla ilgili Sayıştay raporuyla uğraşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadıköy Belediyesi'nin işgal ettiği arazilerden sağladığı gelirleri bünyesinde kurulan vakfa ait şirketlere peşkeş çektiği, Hazineye ödemesi gereken stopaj paralarını kaçırdığı, devleti milyonlarca YTL zarara uğrattığı ileri sürülüyor.

Sayıştay, iddialar üzerine Kadıköy Belediyesi Sağlık ve Sosyal Dayanışma Vakfı İktisadi İşletmesi (KASDAV)' ne ait evrak ve muhasebe kayıtlarını inceleyerek rapor hazırladı.

Tespitlerden biri Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanın yıllarca otopark olarak işletilmesi. İlçe Belediyesi, 2002- 2006 döneminde 2.816 milyon YTL gelir elde etti, Büyükşehir'e ödeme yapmadı. Yine Salıpazarı Otoparkı'nı da 2002-2005'te işleten Belediye, 1.404 milyon YTL gelir elde ederken Büyükşehir Belediyesi'ne tahakkuk eden 571 bin YTL ecrimisili ödemedi.

İHALESİZ BEDELSİZ VAKFA

Kadıköy Belediyesi Zemin Araştırmaları Laboratuvarı ve Katı Atık Ayrıştırma Tesisi de ihalesiz olarak protokol yöntemiyle KASDAV'a verildi, iki tesisten 2002-2003'te 400 milyon YTL gelir sağlandı. Yine vakfın çıkardığı Gazete Kadıköy ve Kadıköy Yaşam Dergisi'ne bina ve personel belediyeden verildi. Bu yayınların 2003-2006 arasında 500 bin YTL zararlı gözüktüğü belirtildi. Ayrıca ilçenin bir arazisi 2001'de ihalesiz ve bedelsiz olarak 25 yıllığına protokolle KASDAV'a verildi.

BAŞKAN KENDİNİ SAVUNDU

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Sayıştay raporuna 'siyasi' dedi. İddiaların ait olduğu dönemde hesaplarının 5 kez denetlendiğini anlatan Öztürk, hiçbir dava da açılmadığını kaydetti. "Amaç siyasi olarak adımızı bir yerlere karıştırmak. seçim yaklaştı, danslar başladı" diyen Öztürk, şunları söyledi: "Salı Pazarı'nı KASDAV işletiyordu. 2003'te işletmeyi Büyükşehir Belediyesi aldı, ecrimisili az bulup dava açtı. Benzer dava Bostancı'da da sürüyor. Kız yurdumuzu bağışçılarla vakıf yaptırdığı için mahkeme işletmesini vakfa bıraktı. Korkmuyoruz, denetlemeye hep açığız."

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*