Kadın, Köşk'te 'kadın' istiyor!

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Yapılan araştırmaya göre, kadınların çoğu 'kadın cumhurbaşkanı' istiyor. Her 100 kadından 15'i okuma yazma bilmiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

A&G Araştırma Şirketi tarafından son 3 - 4 aylık dönemde Türkiye genelinde yapılan araştırmalar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Milliyet için derlendi. Türkiye'nin 7 bölgesinde yürütülen "Türkiye'de Kadın (Demografisi, yaşam tarzları ve beklentileri)" başlıklı araştırmaya göre, 18 yaş ve üzeri her 100 kadından yüzde 15'i okuryazar değil, sadece yüzde 6'sı üniversite mezunu. Büyükşehirlerde yaşayan her 100 kadından 9'u okuryazar değil. Bu sayı kentlerde 16'ya, kırda ise 21'e çıkıyor. Okuma yazma bilmeyen kadınların en az oranda bulunduğu bölgeler Marmara ve Ege bölgeleri.
Araştırmanın diğer sonuçları şöyle:
# Yetişkin 100 kadından 72'si ev kadını.
# Her 100 kadından 15'i bir meslek sahibi ve çalışıyor.
# Büyükşehirlerde her 100 kadından 25'i çalışırken, bu sayı kentte 13, kırda 10.
# Her 100 kadının yüzde 48'i haftada 1 - 2 gün bile olsa gazete okumuyor.
# Her 100 kadının 21'i internetle tanışmış.
# Her 100 kadından yüzde 42'si futbolla ilgilenmiyor, takım tutmuyor. Yüzde 22'si Galatasaraylı, yüzde 16'sı Fenerbahçeli.
# Kadınlar daha kaderci. Kadınların çoğunluğu küresel ısınmanın Allah'ın takdiri olduğuna inanıyor. Yüzde 43.5'i de doğaya verilen zararın sonucu olduğu fikrinde.
# Kadınlar, "Son zamanlarda artan şiddetin sebebi nedir?" diye sorulduğunda birinci sırada ekonomik sıkıntıları söylüyor.
# Şiddetin önlenememesinde sorumluluğun siyasi iktidarlarda (yüzde 30.4) ve ailelerde (yüzde 29.2) olduğunu düşünüyor.
# Seçimler sonrasında kurulacak yeni hükümet ve Meclis'ten öncelikli olarak güvenlik sorunlarını çözmelerini bekliyor.
# Kadınların yarısından fazlası yaklaşan seçimlerde kime oy vereceğine kesin karar vermemiş. Evliler eşlerinin, bekârlar aile büyüklerinin uyarılarını dikkate alıyor.
# Kadınların en güvendikleri kurum yüzde 89.2 ile Ordu. Bunu sırasıyla cumhurbaşkanı, TBMM, başbakan, hükümet, gazeteler, televizyonlar ve muhalefet partileri izliyor.
# Kadınların yüzde 74.6'sı "Kadın bir Cumhurbaşkanı ister misiniz?" sorusuna "evet" diyor.
# Kadınlar, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kuzey Irak / Kerkük meselesini 2007'nin en önemli iki olayı arasında görüyor.
# Kadınlar, işsizliğin olmadığı, şiddetten arınmış, cinsiyet ayrımının yapılmadığı bir Türkiye'de yaşamayı hayal ediyor.

Sorunun kaynağı eğitimsizlik

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi: "Eğitim, Türkiyeli kadınların en büyük sorunu. Aslında yaşadıkları pek çok sıkıntının altında eğitimsizlik yatıyor. Çalışma imkânı bulamıyorlar, şiddete daha fazla maruz kalıyorlar, politikada seslerini duyuramıyorlar. Biz bu kadınlar gününde kadınlarımızın bir fotoğrafını çekmeye çalıştık. Dileriz, ilgili herkes kendi payına düşen mesajı alır ve en kısa zamanda çözüm önerilerini hayata geçirir."

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Araştırma, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde 32 il ve 118 ilçede bunlara bağlı 137 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2 bin 400 deneklik örneklemlerde hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı. Bu çalışma, her bir araştırmada görüşülen 2 bin 400 deneğin içinde yer alan yaklaşık 1200 kadının yanıtlarının toplamından oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious