Kadın Bakan gözüyle gerekçeli karar

  • Giriş : 23.10.2008 / 16:01:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüne ilişkin gerekçeli kararının ''Türkiye'de var olan problemi çözmediğini tam tersine daha karmaşık hale getirdiğini'' savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüne ilişkin gerekçeli kararının ''Türkiye'de var olan problemi çözmediğini tam tersine daha karmaşık hale getirdiğini'' savunarak, ''Anayasa Mahkemesi hukuku biraz zorlayarak, zorlama bir yorumla bu hakkı kısıtlamıştır'' dedi.

Çubukçu, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi eşleştirme projesi kapanış toplantısı sonrasında Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emine Bozkurt ve Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı Müsteşarı Ahmed Aboutaleb ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çubukçu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüne ilişkin gerekçeli kararıyla ilgili soru üzerine, 18 yaşını tamamlamış, reşit, kendi kararını verebilecek olanların eğitim özgürlüklerinin kısıtlanmış olmasının ve bu yönde bir karar çıkmasının ''çok savunulabilir bir şey olmadığını'' ifade etti.

Hiçbir kadının cinsiyeti, inancı, ait olduğu kültürel yapı ve etnik durumu nedeniyle ayrımcılığa uğramasını istemediklerini vurgulayan Çubukçu, kadınların eğitime devam etmeleri için pek çok kampanyalar düzenlediklerini hatırlattı. Bu tür kampanyaların eğitimin önemini vurguladığını anlatan Çubukçu, şunları kaydetti:

''Anayasa Mahkemesinin kararı Türkiye'de var olan problemi çözmemiş tam tersine problemi daha karmaşık hale getirmiştir. Anayasa Mahkemesi öncelikle bu konuda hukuku biraz zorlayarak hakların kısıtlanması yönünde Anayasanın ilk temel maddelerine atıf yaparak, zorlama bir yorumla bu hakkı kısıtlamıştır. Biz kız çocuklarının eğitimi için bu kadar mücadele ederken bir kısım kadınları ülkemizde eğitim hakkından mahrum bırakacak bir ileri yorumla, onları bu haktan mahrum bırakacak bir görüşü benim benimsemem mümkün değil, doğru da bulmuyorum Mahkeme kararını.''

Türkiye'de böyle bir problem var olduğu sürece bu konuda mutlaka görüş alışverişi olması gerektiğini kaydeden Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu sorunun bir kadın sorunu olarak kabul edilmeli ve çözümünde de bir araya gelinmeli. Bunun çözümü için çabanın sarf edilmesi kesilmemeli. Kararı bir umutsuzluk olarak görmüyoruz tam tersine toplumun tüm kesimleri bu konuyu bir şekilde çözecek adımlar atmalı. Bu görüşler de değişebilir, değişmez diye bir şey yok. Bir umutsuzluk içinde olmak ve umutsuzluk pompalamak istemiyorum ama sorun var olduğu sürece siyasetçiler bir şekilde kafa yormalı, zorlamalı. Çözüm için adım atmalı ki 411 gibi çok büyük bir oy oranıyla Meclis'ten geçmişti. Meclis'in iradesinin bir şekilde tanınması gerekiyor. Meclis iradesinin siyasi irade olarak, milletin iradesi olarak benimsenmesi, bunun uygulamaya yansıtılması gerekiyor.''

-EVLİLİK YAŞI-

Çubukçu, gazetecilerin, ''Evlilik yaşının 14'e indirildiği ve tecavüz mağdurunun, faili ile evlenmesiyle cezanın ortadan kalktığı'' iddialarına ilişkin sorusunu yanıtlarken, 2005'te yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'na göre, tecavüz mağdurunun tecavüz eden kişiyle evlenmesi durumunda cezanın ortadan kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin artık olmadığını söyledi.

Hiçbir şekilde tecavüz mağdurunun tecavüzcüsüyle evlenmesi gibi durumun ve buna zorlayan bir düzenleme olmadığını vurgulayan Çubukçu, ''Sanığı da cezalandırmaktan kurtaracak koruyucu veya indirim öngören düzenleme de yok. Her halükarda kadınlara yönelik cinsel saldırı suçları en ağır şekilde ceza yasalarında cezalandırılıyor. Böyle bir çalışma hiçbir şekilde yok. Nereden çıktığını da anlamış değilim'' diye konuştu.

-KADIN-ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU-

Nimet Çubukçu, başka bir soru üzerine, TBMM'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmasıyla ilgili yasa teklifi verdiklerini, bundan sonra kadın örgütleriyle istişareye başladıklarını anlattı.

Kadın örgütlerinin bu konuyu detaylı görüştükten sonra komisyonun kurulmasını istediklerini belirten Çubukçu, bu konuda genel mutabakat sağlayarak teklifi Meclis'e sunmayı planladıklarını söyledi.

-YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI-

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emine Bozkurt da Anayasa Mahkemesinin başörtüsüyle ilgili gerekçeli kararı konusunda, ''Bu demek değil ki bu konu burada bitti. Bence toplumsal tartışma devam edecektir'' dedi.

Soruna bir çözüm bulunması gerektiğini kaydeden Bozkurt, çözüm için bütün siyasi partilerin bir araya gelip tartışmaları gerektiğini ifade etti. Bozkurt, ''Temel özgürlüklerle, eşit haklarla ilgili yeni Anayasa çalışmalarının devam etmesi Türkiye için oldukça önemli'' diye konuştu.

Bozkurt, TBMM'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmasıyla ilgili de yasal yetkilerle donatılmış bir komisyonun oluşturulmasının kadın hakları açısından tek yol olduğunu ifade etti.

TBMM'de erkeklerin yüzde 90'a ulaşan kotaları olduğunu ifade eden Bozkurt, ''Bunun değişmesi için ben yüzde 50-50 diyorum. Çünkü asıl mesele iktidarı paylaşmak. Eşitlik burada başlar. Kadınların Meclis'te yeterince yer almamaları demokrasi için büyük bir eksikliktir'' dedi.

Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı Müsteşarı Ahmed Aboutaleb ise kadınların toplumdaki haklarını engelleyen bariyerler yerine bu bariyerleri kimlerin koyduğuna bakmak gerektiğini kaydetti. Aboutaleb, Hollanda'da 1960'larda kadınların yanlarında babaları ya da eşleri olmadan resmi belgelere imza atma yetkileri bile yokken Türkiye'de kadınların oy kullanabildiklerini söyledi.

Her kültürde kadınlar için engeller bulunduğunu ifade eden Aboutaleb, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda verdiği desteğin önemine işaret etti. Aboutaleb, Bakan Çubukçu'ya, ''bu konudaki çalışmaların çok önemli olduğunu'' söyleyerek, ''Hiç durmayın ilerleyin'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*