Kadın dayanışması

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

İsveç'te Türk kadınlar, iş kurmak isteyen hemcinslerine destek oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dernek, başvuran kişilere; danışmanlık, 50 000 İsveç Kronu'na kadar (Yaklaşık 10 bin YTL) mikro kredi ile pazarlama ve tanıtım imkanları sunuyor.

Yeni bir işyeri ve şirket kurmak isteyen bayanlar için bulunmaz bu fırsat olduğunu belirten proje sorumlusu Ayşen Erkonukseven; "Kadınsan ve 6 aylık bir şirketin varsa ve iş sahasında network kurmak ve işini geliştirmek istiyorsan kurslarımıza katıl" diye ekliyor.

Erkonukseven, proje olarak; İsveç'te yabancı kadınlara iş konusunda yardımcı olduklarını, sosyal kurumlardan gelen kimselere yol göstererek iş bulabileceği yerlere yönlendirdiklerini, dil- çevre -irtibat imkanları sağladıklarını belirtiyor. Erkonukseven, şirket kurmayla ilgili girişimciler projesiyle de; şirketleriyle ayakta durabilecek hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Dernek yetkililerinden Aliye Onay, Çarşamba günü derneklerinde bilgilendirme toplantısı olacağını ve işe başlama, proje fikrini piyasaya sürme, kredi sağlama, yol gösterme, yeterlilik kursları ve daha iyi bir gelecek için kariyer imkanlarından faydalanmak isteyen bütün bayanları o gün aralarında görmeyi beklediklerini söyledi.

Aliye Onay; karma eğitim kurumları olarak başka projeleri de ortak yürüttüklerini ve aralarına ne kadar katılan olursa, kendilerinin de o kadar sinerji alacaklarını, sadece Türk kadınlarına değil, diğer yabancı kadınlara da yardım ettiklerini belirtiyor. Kadınları iş sahasına kazandırma, iş bulma konusunda Onay şu saptamada bulunuyor: "Annem yıllar önce gelmiş buralara ve Volvo'da çalışmış. Oradan beri biliyorum, yeni gelen kadınlar iş bulma kurumlarına gittiklerinde, onlardan gelen raporlarda: "o kadının neler yapamadıklarını" tespit edip yolluyorlar. Ama biz, "neler yapabileceğini" tespit ederek değerlendirmeye çalışıyoruz. Böylece kabiliyetlerini bilip onları geliştirme ve ona göre istihdam etme imkanı oluyor. Ama önce kadınlar adımını bir dışarıya atsınlar. "

'KADINLAR KENDİLERİNE GÜVENSİNLER, BU DA EĞİTİMLE OLUR'

Temizlik şirketi sahibi Gül Genç isimli Türk bayan; derneğin faaliyetlerini duyunca daha iyi iş yapmasına yardımcı olabileceklerine inanarak Karma'ya gelmiş.

Genç; "Bayanlarımız kendilerine güvensinler. Cesaretli olsunlar. Bu da eğitimle gelir. İki çocuğuma rağmen kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. İngilizce eğitimi alıyorum. Gündüzleri çalışıyor, geceleri de kursa gidiyorum. Çevremi geliştiriyorum. Yaşlı İsveçlilerle de çalışıyorum. Onların tecrübelerinden istifade ediyorum, hem de dilimi geliştirmiş oluyorum." diye konuşuyor. Bu kurstan çok memnun olduğunu belirten Gül Genç; işini geliştirme adına diğer kurslara da müracaat ettiğini, onların yardımcı olmadığını ama bu kursun konseptinden çok umutlu olduğunu ekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious