Kadın- Erkek eşitliği komisyona emanet

Kadın- Erkek eşitliği komisyona emanet.11070
  • Giriş : 25.02.2009 / 18:05:00

TBMM Genel Kurulu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun Meclis'te Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerini tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TBMM Genel Kurulu, Meclis'te Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmasına ilişkin kanun teklifini kabul etti. Komisyon, kadın-erkek eşitliğine ilişkin ihlal başvurularını inceleyecek.

TBMM Genel Kurulu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun Meclis'te Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerini tamamladı.

Görüşmelerin sonunda teklif kabul edilerek kanunlaştı. Teklifin kabul edilmesinin ardından bir teşekkür konuşması yapan Devlet Bakanı Çubukçu, devletlerin, kadınların ve kız çocuklarının haklarının korunması ve geliştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında uygun yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, toplumda farkındalık ve duyarlılığın
artırılması hususlarında önemli rollere sahip olduklarını belirtti.

Çubukçu, "Bu nedenle bugün Meclis çatısı altında kadın haklarının korunması, geliştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik olarak ülkemizde uluslararası gelişmeleri izlemek, bu gelişmeler konusunda TBMM'yi bilgilendirmek, kendisine esas veya tali olarak havale edilen işleri görüşmek, istendiğinde TBMM'ne sunulan kanun tasarı ve teklifleri kanun hükmünde kararnameler hakkında ihtisas komisyonlarına görüş sunmak üzere TBMM'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun kuruluş, görev, yetki ve çalışma usul ve esaslarını düzenleyen kanun teklifinin kabulü konusunda gösterdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Ülkemizde bu alanda çok uzun yıllardır mücadele vermiş olan sivil toplum örgütleri, Parlamento çatısı altında görev yapan öncelikle kadın milletvekillerine, daha sonra tüm gruplara teşekkür ediyorum" dedi.

Kanuna göre kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik Türkiye ve uluslararası alandaki gelişmeleri izlemek, bu gelişmeler konusunda Meclis'i bilgilendirmek, kanun tasarı ve teklifleriyle kanun hükmünde kararnameler hakkında ihtisas komisyonlarına görüş sunmak üzere Meclis'te 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' kurulacak.

Komisyonun üyelerinin belirlenmesinde kadın milletvekilleri ile insan hakları konusunda uzman milletvekillerine öncelik verilecek.

Komisyon kadın-erkek eşitliği konusunda kamuyu bilgilendirici etkinlikler yapacak. Kadın-erkek eşitliğinin ihlaline ve cinsiyete dayalı ayrımcılığa ilişkin başvuruları inceleyecek olan komisyon, gerekli gördüğü durumlarda bu iddiaları ilgili mercilere iletecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*