''Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu''

''Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu''.23999
  • Giriş : 10.02.2009 / 23:08:00

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, ''Şansım olsaydı, anamdan erkek doğardım'' sözünü dile getirmeyen kadının bulunmadığını, bunun, eşitsizliğin, hak ihlallerinin feryadı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulunda, Mecliste ''Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu'' kurulmasını öngören kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Arıtman, kadın-erkek eşitliği komisyonunun, milyonlarca kadın için umut olduğunu ancak geç kalındığını, gecikmenin bedelini ise kadınların ödediğini ifade etti.

Kadınların, TBMM ve yerel yönetimlerde temsilinin yetersizliğine işaret eden Arıtman, ''Demokrasimiz, kadınsız demokrasidir. Kadınsız demokrasi, eksik demokrasidir'' dedi.

''Şansım olsaydı, anamdan erkek doğardım'' sözünü, bu topraklarda söylemeyen kadının bulunmadığını savunan Arıtman, bunun, eşitsizliğin, hak ihlallerinin feryadı olduğunu söyledi.

-''İYİMSER BİR TAHMİN OLUR''-

Teklif üzerinde AK Parti Grubunun görüşlerini açıklayan İstanbul Milletvekili Güldal Akşit, kadın-erkek eşitliğini sağlamanın, 20. yüzyılın son çeyreğinde global bir hedef haline geldiğini, BM üyesi 144 ülkede, eşitliği sağlamaya yönelik ulusal mekanizmaların bulunduğunu bildirdi.

Akşit, 5 kadından 1'inin okuma yazma bilmediğini, karar mekanizmalarında eşit sayıda temsil edilmediğini, işgücüne katılımının giderek düştüğünü dile getirdi.

Uluslararası gelişmeler ve toplumsal talepler çerçevesinde kadın-erkek eşitliğini sağlamaya ve güçlendirmeye yönelik çok önemli düzenlemeler yapıldığını ifade eden Akşit, bu düzenlemelere örnekler verdi.

DSP İstanbul Milletvekili Jale Ağırbaş, Kadın Erkek Eşitliği komisyonu kurulmasını, kadınların uzun yıllardır beklediğini, komisyonun kurulmasıyla eşitliğin kısa zamanda gerçekleşeceğini söylemenin iyimser bir tahmin olacağını belirtti. Ağırbaş, ''eşitsin'' denilmekle eşit olunmadığını anlattı.

-TEK ERKEK KONUŞMACI-

DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, komisyonun, kadının toplumsal yaşamda rolünün güçlendirilmesinde önemli bir fırsat olduğunu ancak, kadın-erkek eşitliğinin sadece komisyona indirgenemeyeceğini söyledi.

Kadın-erkek eşitliğini sağlama mücadelesini, sadece kadınların sorumluluğunda görmenin hata olacağını, erkeklerin de en az kadınlar kadar efor harcaması gerektiğini dile getiren Tuncel, kadın-erkek eşitliğini içeren bir Anayasa Değişikliği yapılmasını istedi. Tuncel, kadın sorununun, siyaset üstü bir sorun olduğunu, kadın-erkek eşitliğini sağlamanın kolay olmadığını savundu.

Kadın milletvekillerinin söz aldığı teklifin tek erkek konuşmacısı ise MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik oldu.

Çelik, Türk kadınının, geçmiş yüzyıllardan bugüne kadar, görevlerini hakkıyla yerine getirdiğini dile getirerek, ''Bir millette kadının seviyesi neyse, milletin seviyesi de odur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*