Kadın-erkek eşitliğinde 105'inci olabildik

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

115 ülkeyi kapsayan kadın-erkek eşitsizliği araştırmasında, Türkiye Mozambik, Namibya gibi ülkelere dahi geçilerek ancak 105'inci olabildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, kadın-erkek arasındaki cinsel ayrımcılık araştırmasında dünya sıralamasında 115 ülke arasında ancak 105'inci sırada yer bulabildi. Dünya Ekonomik Forumu'nun ikinci kez yayımladığı geniş kapsamlı Cinsiyet Ayrımı Endeksi'nde çok sayıda ekonomik açıdan geri kalmış Afrika ülkesi dahi Türkiye'yi geride bırakmayı başardı.

4 kategori...

Dünya nüfusunun yüzde 90'ını kapsayan araştırma kadın-erkek arasındaki; "ekonomik katılım ve fırsat eşitliği", "eğitime erişim", "sağlık ve yaşam süresi" ile "siyasi güç" başlıklı 4 ayrı kategoride yapıldı. Bu yapılırken de kadınların arasındaki okur yazar oranı, okula devam, doğumda ölüm, parlamentolardaki koltuk sayısı, maaş dengesi gibi kriterler göz önüne alındı. Ardından da bu dört kategorinin ortalaması alınarak genel bir sıralama yapıldı. Türkiye, ekonomik katılımda kadınlara pay vermede sadece 106'ıncı olabildi. Erkekler ile kadınların eğitim alanındaki eşitliği sağlamada 92'inci sıraya oturan Türkiye, en yüksek sırayı ise siyasi güç başlığında aldı.

En altta Yemen

Genel sıralamada üst sıraları Kuzey Avrupa ülkeleri paylaştı. Birinci sırada İsveç yer alırken 6'ncı sırada olan Filipinler Asya ülkeleri arasında ön plana çıktı. Letonya ve Litvanya, birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bırakırken AB'de en büyük cinsiyet ayrımcılığı İtalya'da görülüyor. Listenin son sırasında ise kadınların çok az özgürlüğünün bulunduğu Suudi Arabistan ile Yemen geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious