Kadın hâkimin örnek kararı

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Bir göğsü alınan İzmirli Belgin Konsoloğlu'na (45) protez bir göğüs takıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kanserden göğsünü kaybeden kadının taktırdığı protez memeyi "estetik operasyon" olarak değerlendirip ücretini ödemeyen SSK haksız bulundu.

İzmir'li iki çocuk annesi Belgin Konsoloğlu'nun (45) bir göğsü bir yıl önce meme kanseri nedeniyle alındı. Bunun üzerine Konsoloğlu, protez bir göğüs taktırdı. Ancak SSK, ameliyatı hayati değil estetik operasyon olarak değerlendirip protezin parasını ödemek istemedi. Bunun üzerine hukuk mücadelesine girişen Konsoloğlu mahkemeye başvurdu. Davayı sonuçlandıran mahkemenin kadın hakimi Ayşe Yeşim Akçelik, SSK'yı 208 YTL değerindeki suni meme protezinin ücretini ödemeye mahkum ederken, hem insanlık hem hukuk dersi olabilecek bir karara imza attı.

SSK'lı kadınlara umut oldu

Kararda insan sağlığının fiziksel ve bedensel sağlıktan ibaret olmadığını, psikolojik ve zihinsel sağlığında insan sağlığının bir parçası olduğunu vurgulayan kadın hakim, "Ölüm riski yüksek hastalığı yüzünden psikolojisi bozulan, ameliyatla vücudunun bir bölümü alınan ve hastane heyet raporuyla meme protezi verilmesi uygun bulanan hastaya, meme protezi takılmasının estetik amaçlı değerlendirilmesi yanlıştır" dedi. Konsoloğlu'nun kazandığı bu dava, meme kanserinin ardından göğüslerini kaybeden, sutyenlerine pamuk veya değişik maddeler koyarak yaşamak zorunda kalan binlerce SSK'lı kadına da umut oldu.

KADIN GİBİ HİSSETTİM

Protezin hakkı olduğunu anlatan Konsoloğlu, "Protez, meme varmış izlenimi veriyor. Protez takmayalım da sütyenimize çaput mu bağlayalım? Mağdur kadınlar SSK'ya dava açıp, hakkını arasın" dedi. Konsoloğlu sözlerine şöyle devam etti: SSK bacağını kaybettiğinde bacak protezinin ücretini ödüyor. Göğüs de biz kadınların organı. Protezi takınca kendimi yeniden kadın gibi gördüm. Bu kanser hastasının morali için önemli." Rahatsızlığını büyük bir metanetle karşılayan Belgin Konsoloğlu'nu, hastalığı süresince eşi Emin Konsoloğlu ve kızları Tuğçe (18) ve Gülşah (23) yalnız bırakmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious