Kadın hakları!

Kadın hakları!.5109
  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

8 Eylül’deki "Kadına Yönelik Şiddete Önlem" zirvesinde alınan kararlar, rapor haline getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın evsahipliği yaptığı, 8 bakanlık, 11 kamu kuruluşu, 5 sendika, 10 sivil toplum örgütü ve yürüttüğü kampanyada toplantı sonuçları, 5 sayfalık rapor haline getirildi. Başbakanlığın töre ve namus cinayetleri ve kadına yönelik şiddet konusundaki genelgesinin ardından yapılan çalışmaların masaya yatırıldığı toplantıda, kurumlara düşen görevler ve öneriler tartışıldı. Toplantıda, bu konuda çalışma yapan kurumlar arasında koordinasyon eksikliği saptandı. Çalışmalarda eşgüdümü sağlamak için "İzleme ve Değerlendirme Kurulu" oluşturuldu. Toplantıda, sorunun çözümü için öncelikle ele alınması gereken konulara ilişkin yapılan tespitler şöyle:

ÜCRETSİZ AVUKATLIK

Ailenin korunması hakkındaki kanunun uygulanmasında sorunlar yaşanmaktadır. Kanuna göre, hakimin tedbir üzerinden karar vermesi gerekmektedir. Sürenin uzunluğu şiddet gören mağdur kadının aleyhine sonuç vermektedir. Bu nedenle, başvuruda bulunan kadının acil avukatlık hizmetleri için bedel talep edilmemelidir.

ÇOCUĞA BAKIMEVİ

Şiddete uğrayarak sığınma evlerine gelen kadınların çocukları için bakım evleri gerekmektedir. Kadınların sığınmaevi sonrası topluma katılımına yönelik çalışmalar hızlandırılmalı istihdamı ve bir yıllık kira desteğinin sağlanması için adım atılmalıdır.

BAKANLIĞIN GÖREVİ Devlet Bakanlığı sivil hareketi koordine eden bir kurul gibi çalışmalıdır. Kamunun yaptırım gücü, sivil toplum kuruluşlarının bilgi ve deneyimleri ile birleşmelidir. Ayrıca, bakanlık sivil tepkileri dikkate alarak izleyecek bir birim oluşturmalıdır.

BATMAN’A ÖZEL

Töre cinayetleri ile namus cinayetleri birlikte ele alınmalıdır. Namus cinayetlerinin çok geniş kapsamlı olması nedeniyle yasa kapsamına alınmasında zorluklar yaşanmaktadır. Namus cinayetlerinin tanımı yapılmalıdır. Batman’da yaşanan intihar olaylarının önlenmesi için Batman’da özel çalışmalar yapılmalıdır.

DİYANET’E GÖREV

Resmi olmayan evliliklerin "dini törenle" yapılmasına dair herhangi bir takip yapılmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerine yönelik yaptığı çalışmalarda, bu konuya dikkat çekmelidir. Resmi nikáh olmadan imam nikáhı yapılmasının önüne geçilmelidir.

TOPLUM MERKEZLERİ

Bunlar yaygınlaştırılmalıdır. Bu merkezlerde kadınlara ulaşmak için çok önemlidir. Toplum merkezlerine devam eden kadınlara halk eğitimi ile kadınların insan hakları konulu eğitimler verilmelidir. Devlet bu eğitimleri toplum merkezlerinde zorunlu ders olarak okutulmasını sağlamalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious