Kadın öğretmen 5 çocuğunu öldürdü

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Belçika’nın Nivelles bölgesinde bir kadın öğretmenin 5 çocuğunu bıçaklayarak öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Belçika’nın Nivelles bölgesinde bir kadın öğretmenin 5 çocuğunu bıçaklayarak öldürdükten sonra intihar girişiminde bulunması ülke çapında şok yaratırken, sosyal bunalım gerçeğini gündeme taşıyor.
Genevieve Lhermitte (40), dün, Yasemin (15), Nora (12), Myriam (10), Minan (8) isimli kız çocuklarını ve tek oğlu Mahdi’yi (4), okul dönüşü öldürdü ve daha sonra kendini bıçaklayarak ağır yaraladı.
Evin kapısına "polis çağırın" yazılı kağıtlar bırakan anne, polise bizzat telefon ederek, çocuklarını öldürdüğünü, kendi yaşamına da son vereceğini söyledi. Kadın, olay yerine gelen polis tarafından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
Ailenin Fas asıllı babası Bouchaid Moqadem (42), olayı dün akşam, yolculuk dönüşü havaalanında, kendisini bekleyen polis ve psikologlardan öğrendi.
Çiftin 16 yıldır evli olduğu, tıp sektöründe çalışan Moqadem’in maddi sorunu bulunmadığı, 6 yıl önce ev, kısa bir süre önce de lüks bir araba satın aldığı belirtildi.
Nivelles Savcısı Jean Claude Elslander, cinayetlerin bir ruhsal bunalım sonucu işlendiğinin düşünüldüğünü, soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.
Genevieve Lhermitte’in kardeşi Catherine Lhermitte, olaydan sonra basına yaptığı açıklamada, kardeşinin 6 yıldır psikolojik tedavi gördüğünü kaydetti, "eşini 5 çocukla yalnız bırakıp bir aydır tatilde olan" kocasını eleştirdi.
Catherine, 3 kızkardeş olduklarını, sorunların çocukluklarından kaynaklandığını, anne ve babalarının kendilerini hep aşağıladıklarını, kötü muamele ettiklerini ve sevgisiz büyüdüklerini de anlattı.
Çocuklarını öldüren annenin yaşadığı bunalımın çift tabiiyetli evlilik sorunlarından da kaynaklandığı, Fas asıllı babanın çocuklarına ve eşine dini konularda baskıda bulunduğu, çocukları Fas’a götürmekten söz ettiği anlatılıyor.
-SOSYAL BUNALIM- Dünyanın, refah düzeyi en yüksek 10 ülkesi arasında yer bulan, işsizlik krizine tepkiyi ömür boyu işsizlik tazminatı ödeyerek önleyebilen, geceleri otoyollarının tamamını aydınlatan tek ülke olan "güneş fakiri" Belçika, intihar oranında da rekor kırıyor.
İntihar ederek ölenlerin sayısı, trafik kazasında ölenlerinkini geçerken, her yıl 20 bin kişi intihar girişiminde bulunuyor, bunların 2 bin 500 kadarı yaşamını yitiriyor, söz konusu rakamlar giderek artıyor.
Belçika’da çocuk intiharları ve çocuklarını öldürenlerin oranı da yüksek gözüküyor.
Antoing bölgesinde, bu hafta başında, 34 yaşındaki Belçikalı bir anne, 3 yaşındaki çocuğu ile birlikte kendini yakarak intihar etti.
Brüksel’de, 2002’de, Selamet Ozan isimli bir Türk, 5 çocuğunu ve eski eşinin birlikte yaşadığı adamı öldürmüştü.
Başkentte, 2004 yılında, Kazengwa Amissi isimli bir Kuzey Afrikalı, 4 ila 17 yaşındaki 5 çocuğu ile birlikte içine girdiği arabasını kundaklayarak intihar etmiş, taşıttan sağ çıkan olmamıştı.
Çocuklarını öldüren veya çocuklarıyla intihar edenlerin sayısındaki artışa dikkat çeken basın, Belçika Ulusal İstatistik Enstitüsü (INS) verilerine göre, intihar edenler arasında 5 ila 14 yaşında çocukların da bulunmasının oluşturduğu endişeye değiniyor.
Belçika, son dönemde yaşanan olayların ardından, yaşadığı sosyal bunalım konusunda, basın, siyaset ve sivil toplum düzeyinde kendini tekrar sorgulamaya başlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious