Kadın olmak gerçekten çok zor!

Kadın olmak gerçekten çok zor!.5137
  • Giriş : 02.06.2007 / 23:18:00

National Geographic’in hazırladığı Kadınlık Töreleri kitabı farklı çağlarda, farklı ülkelerde ve kültürlerdeki kadınlık hallerini anlatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kız, abla, anne, gelin, kayınvalide… Kadınlık halleri her yerde aynı ama töreler farklı. Kimi sıra dışı kimi şaşırtıcı.

Bu fotoğraflar çoğumuza sıra dışı ve şaşırtıcı gelebilir. Kadınlık hallerini daha doğrusu kadınlık törelerini gözler önüne seren bu fotoğraflar, Ord. Prof. Joanne B. Eicher ve gazeteci Lisa Ling tarafından hazırlanan ‘Kadınlık Töreleri’ adlı kitaptan alındı. National Geographic’in yayınladığı bol fotoğraflı bu kitap geçmişten günümüze, doğudan batıya bütün dünyadaki kadınlık törelerini anlatmaya çalışıyor. Kitapta yer alan kadınlık töreleri ya zamanaşımına uğramış ya da yasaklanmış.

Üstelik çoğu töre, okuyanı hayretler içinde bırakıyor. “Kız olmak, anne olmak, evlenmek, doğum yapmak, belki bir gün dul kalmak. Her çağda kadınlığı tanımlayan haller, kültürden kültüre farklı gibi görünse de, özünde değişmeyen gelenekler ve törelerden oluşuyor.” diyen kitap, dünya kadınlarının bu ortak hallerini ve hikâyelerini fotoğraflarıyla birlikte kayıt altına alıyor.

* Nepal’de kız çocukları evlilik çağına gelince, babasının kucağında şemsiye eşliğinde sokaklarda dolaştırılıyor.

** Kadın her çağda ve her kültürde aynı şeyler yapmış. Değişen sadece zaman ve şekli. Güzelleşmek uğruna hep uğraşmış mesela. Süslenmiş, hatta vücudunun şeklini değiştirmiş. Dudaklarına tabak takan, kulaklarını delen, ayaklarını küçülten, estetik ameliyat olan kadınların derdi hep ortak; güzel ve daha güzel olmak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious