Kadın programlarına son ihtar

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Ölümle sonuçlanan olayların yaşanmasına dahi sebep olan ve içerikleri nedeniyle sıkça tartışmalara konu olan kadın programlarına halkın tepkisi artarak devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, televizyonların sabah kuşağında yayınlanan kadın programlarıyla ilgili izleyici şikayetlerinin kasım ayı içerisinde iyice arttığını açıkladı. RTÜK'e ulaşan genel şikayetlerin yüzde 50'sinin bu programlara olduğunu kaydeden Akman, televizyon yetkililerinden önlem almalarını beklediklerini, aksi halde cezai müeyyide uygulama yoluna gideceklerini belirtti. Akman, televizyon kanallarının program temsilcileriyle Hyatt Regency Hotel'de bir araya geldi. Toplantıda kadınlara yönelik gerçekleştirilen programlara yapılan şikayetler RTÜK yetkililerince televizyon temsilcilerine aktarıldı. Toplantı sonunda basına açıklama yapan Akman, RTÜK'teki İzleme Değerlendirme Dairesi'nin hazırladığı raporların bu toplantının yapılmasını gerekli kıldığını söyledi. Kanallara söz konusu programlarla ilgili ceza uygulamadan önce TV temsilcileri ile bir araya gelerek tartışmayı yararlı gördüklerini aktardı. Özellikle evlilik, arkadaşlık gibi kavramların mizansen olarak yansıtıldığı 5 kadın programı hakkında çok sayıda şikayet aldıklarına dikkat çeken RTÜK Başkanı, gelen şikayetler arasında 'aile yapısına aykırılık, Türkçenin kötü kullanımı ve çocukların kötü etkilenmesi' gibi başlıkların bulunduğunu kaydetti. Programlarda yer alan 'dostluk, arkadaşlık' gibi figürlerin olumsuz sonuçlar ortaya çıkardığını vurgulayan Akman, "Bu programlarla ilgili TV yöneticilerine önerilerde bulunduk, araştırmalarını istedik. Kendileri de konuyla ilgili olarak bizimle aynı fikirde olduklarını belirtti. Önümüzdeki günlerde bu programlarda bir değişim olacağını düşünüyoruz. Ama değişim olmazsa gereken yapılacak." dedi. Programlar için hangi yaptırımların uygulanacağının sorulması üzerine ise Akman, 'uyarı, program durdurma, para cezası hatta lisans iptaline' kadar gidebilen cezalar olduğunu kaydetti. Türkiye'de kadın nüfusunun yüzde 17,13'ünün okuma yazma bilmediğini, önemli bir kısmının ise ilkokul mezunu olduğunu anlatan Zahid Akman, vaktini evde geçiren kadınların günde ortalama 6 saatini ekran karşısında geçirdiğini hatırlattı. Kadın programlarının bilgilendirme adına önemli bir görevi yerine getirebileceklerini söyleyen RTÜK Başkanı ancak bunun yapılmadığını dile getirdi. Akman, "Elbette dershanede eğitim verir gibi programların hazırlanmasını beklemiyoruz. Programlar eğlendirici nitelik de taşımalı." ifadelerini kullandı.

İzleyici, programları faydalı bulmadığı halde takip ediyor

RTÜK tarafından 11 ilde 609 kişi ile telefonla yapılan anket sonuçları kadın programlarıyla ilgili ilginç bir gerçeği ortaya koydu. 25-26 Kasım 2006 tarihleri arasında kadın programı izleyicileri arasında yapılan anket, bazı vatandaşların, bu yapımları beğenmedikleri ve sosyal açıdan faydalı bulmadıkları halde izlediklerini gösterdi. Bu programları izleyen kadınların yüzde 62'si, erkeklerin de yüzde 52'si faydalı bulduğunu bildirdi. Erkeklerin yüzde 48'i ise faydalı bulmamasına rağmen kadın programlarını izlediğini belirtti. İzleyicilerin yüzde 70'i kadın programlarını izlediğini aktarırken, yüzde 30'u hiç izlemediğini kaydetti. Araştırmaya göre bu programları kadınların yüzde 84'ü, erkeklerin ise yüzde 56'sı takip ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious