Kadın siyasetçi sayısı, rekor sayıda arttı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Dünya çapında kadın siyasetçi oranı, 2006'da yüzde 17 artarak rekor sayıya erişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlamenterlerarası Birlik tarafından yapılan açıklamaya göre, 262 meclisin 35'inin başkanı kadın. ABD, Gambiya, İsrail, Swaziland ve Türkmenistan'ın tarihlerinde ilk kez, geçen yıl meclis başkanlığını bir kadın üstlenirken, 2006'da dünyada meclis başkanı olan kadın sayısında rekor kırıldığı belirtildi.

Ruanda ve İsveç'te meclisin yarısını kadınlar oluştururken, ABD'de meclisteki kadın temsilci oranının yüzde 16, Kanada'da yüzde 35, İngiltere'de yüzde 18,9 olduğu kaydedildi.

Kadın temsilci sayısı kıtalar bazında ele alındığında oranlar şöyle:

Avrupa'da yüzde 19,1, Sahra Altı Afrikası'nda yüzde 16,8, Asya'da yüzde 16,1, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil Pasifik'te yüzde 14,5. Arap ülkelerindeyse yüzde 8,6.

Mecliste kadın temsilci oranının en kötü olduğu ülkeler ise, geçen yılki seçimlerde meclise hiçbir kadının seçilemediği Solomon Adaları ile Tuvalu.

Parlamenterlerarası Birliğin açıklamasına göre, mecliste kadın temsilci sayısını artırmak amacıyla 23 ülke, kadın kotası uyguluyor. Kota uygulayan ülkelerde kadınlar meclisteki sandalyelerin yaklaşık yüzde 22'sine, kota uygulamayanlarda ise yüzde 12'sine sahipler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious