Kadın sürücülere asıl hata yaptıran erkeklerin dırdırı

Kadın sürücülere asıl hata yaptıran erkeklerin dırdırı.12470
  • Giriş : 31.03.2008 / 22:57:00

Avustralya’da yapılan bir araştırma, sürüş sırasında kocalarının dırdırına maruz kalan kadınların hata yapma oranının normalden iki kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avustralya’da yapılan bir araştırma, sürüş sırasında kocalarının dırdırına maruz kalan kadınların hata yapma oranının normalden iki kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Bazen kibarca yapılan uyarılar bile, örneğin bir manevra esnasında erkeğin “tüh” demesi bile kadın için durumu zorlaştırabiliyor.

Araştırmayı yürüten, Avustralya, Queensland Üniversitesi’nden psikolog Courney von Hippel, “İnsanların kendileriyle ilgili olumsuz stereotiplerle yüz yüze gelmesi, normalden daha fazla psikolojik baskı oluşturuyor. Bu da yapılan işte performans düşüklüğüne yol açıyor. Bir kadının arabayı kullandığı sırada hafif etkili şeyler olabilir. Örneğin arabayı geri geri park ederken, erkek sürücünün kafasını olumsuz anlamda iki yana sallaması gibi.

Bilgisayar simülasyonu kullanılarak yapılan araştırmaya katılan 168 kadın iki eşit gruba ayrıldı. Birinci gruptaki kadınlara, araştırmanın, erkeklerin iyi sürücü olma nedenleri üzerine yapıldığı söylendi. Diğer gruba ise, herhangi bir toplumsal cinsiyet vurgulaması yapılmadı ve çalışmanın sürüş sırasındaki ruhsal süreci incelemeyi amaçladığı anlatıldı. Basmakalıp bilgi verilen ilk grup kadın şoförlerin yarısına yakını, simülasyonda aniden karşılarına çıkan yayaya çarptı. Bu sayı diğer grupta aynı vakayı yaşayanların sayısının iki katından fazla...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious