Kadın sürücülerin dikkatine!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Yaşadıkları sorunları gidermede zorluk çeken kadın sürücülere, otomobillerinin lastik, fren, far ve yakıt kontrollerini mutlaka yapmaları tavsiye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadın sürücülere 'Seyir halindeyken, kapılarınızı kilitleyin, camları tam açmayın' uyarısında bulunan polisler şu tavsiyelerde bulundu; "Kısa süreliğine de olsa aracınızı ıssız, ara sokaklara park etmeyin, oto alarmını mutlaka taktırın. Kalabalık otoparkları tercih edin. Değnekçilerle tartışmak yerine başka bir park yeri arayın".

YOLA ÇIKMADAN LASTİK VE FRENLERİNİZİ KONTROL EDİN

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Balkanlı, yaptığı açıklamada, özellikle kadın sürücülerin trafikte karşılaştıkları sorunları aşmada zorlandıklarını gözlemlediklerini söyledi.

Çeşitli nedenlerle yolda kalan kadın sürücülerin araçlarının lastik değişimi, arızanın giderilmesi ya da yakıtının tükenmesi gibi durumlarda çaresiz kalabildiklerini, hatta paniğe kapıldıklarını ifade eden Balkanlı, kadın sürücülerin bu tür sorunlar yaşamamaları için bir dizi önlem almaları gerektiğini kaydetti.

Trafikte tek başına araç kullanan kadın sürücülere, öncelikle yola çıkmadan otomobillerinin lastik, fren, far ve yakıt kontrollerini mutlaka yapmalarını tavsiye eden Aydın Balkanlı, kadın sürücülerin çantalarını yan koltuğa ya da koltuk altına koymamaları konusunda da azami özen göstermelerini istedi.

Balkanlı, "Yolda kalmaları durumunda ehliyet, cep telefonu ve bir miktar parayı mutlaka yanlarına alıp, diğer eşyalarını bagaja kilitlemeleri gerekir. Kısa süreliğine de olsa aracınızı ıssız, ara sokaklara park etmeyin, oto alarmını mutlaka taktırın. Kalabalık otoparkları tercih edin, değnekçilerle tartışmak yerinebaşka bir park yeri arayın. Seyir halindeyken aracın kapılarını mutlaka kilitleyin, camları sonuna kadar açmayın. Otomobil yardım servislerinin telefon numaralarını bilin. Aracınızdan uzaklaşırken, içinde dikkat uyandıracak hiçbir şey bırakmayın ve direksiyonu kilitleyin. Cep telefonunuzu mutlaka ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Arka koltuğa çanta, valiz gibi dikkat çeken eşyaları kesinlikle bırakmayı unutmayın.".

KADINLAR LASTİK DEĞİŞTİRMEYİ SEVMİYOR

Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Balkanlı, yapılan araştırmalarda kadın sürücülerin adınlar lastik değiştirmeyi sevmediğini, kadınların üçte birinin patlak lastikle bile yola devam etmeyi tercih ettiğini vurguladı.

Lastik patlamasının sürücülerin, özellikle de kadınların en büyük korkularından biri olduğunu anlatan Balkanlı, "Goodyear'ın Avrupa'da yaptığı bir araştırmaya göre, 10 kadından 8'ini yoğun trafiği olan bir yolda lastik patlaması, benzinin bitmesinden daha çok endişelendiriyor. Yüzde 29'u böyle bir durumda ilk iş olarak kocasını veya sevgilisini yardıma çağırıyor. Ama telefona sarılmayanlar da var. Kadınların üçte biri tehlikeli de olsa yola patlak lastikle devam etmeyi tercih ediyor. Yine aynı markanın Türkiye'de yaptığı araştırmaya bakılırsa, sürüşe yönelik endişelerde, arabanın tekin olmayan bir yerde bozulmasından sonra ikinci sırada, yüzde 81 oranla anayolda lastik patlaması var. Ülkemizde her 10 sürücüden 6'sının en az bir kez lastiği patlamış. Sürücülerin yüzde 25'i lastiklerini kendileri değiştiremiyor. Yüzde 73'ü patladıktan sonra da gidebilen bir lastiğin hayalini kuruyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious