Kadın tiryaki sayısında patlama

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

Dünya çapında sigara tiryakisi erkeklerin sayısı her geçen gün düşerken, tiryaki kadın sayısının büyük bir hızla arttığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ULUSLARARASI Tütüne Karşı Kadınlar Ağı'nın yaptığı ve sonuçları Washington'da açıklanan araştırmaya göre, sigara tiryakisi erkeklerin sayısı her geçen gün düşerken, tiryaki kadınların sayısı büyük bir hızla artıyor. Şu anda dünyadaki kadınların yüzde 12'si sigara tiryakisi; 2025'te bu oranın yüzde 20'ye yükseleceği öngörülüyor. Dünyadaki erkeklerin ise yüzde 48'inin sigara tiryakisi olduğu açıklanırken bu oranın ciddi ölçüde düşmesi bekleniyor.

TİRYAKİ kadınların sayısının artışını tütün şirketlerinin pazarlama stratejileriyle açıklayan proje lideri Lorraine Greaves, bunu, billboard kampanyalarında sigara içen kadınların çekici ve modern bir şekilde tasvir edilmeleri ile kadınlar ve sigara hakkındaki kültürel inanışların değişmesine bağladı. Bu konudaki örneğini Türkiye'den veren Greaves, "Türkiye'de bir kadını sigara ile görmek neredeyse kabul edilemezken, şimdi sigara içen kadınların oranı neredeyse erkeklerle aynı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious